Poznávať dych berúce kúty našej planéty túžia mnohí z nás. Zďaleka nie všetci si však uvedomujú, že aby bolo nad čím sa aj naďalej rozplývať, je nevyhnutné dopriať Zemi určitú starostlivosť či aspoň neprispievať k jej ďalšej devastácii.
Nezatvárajte oči
Ak máte v sebe dušu objaviteľa, iste sa rozhliadate a kocháte veľmi radi. Ak ale chcete mať čisté svedomie a vieru v to, že sa bude mať čím kochať aj v budúcnosti, je potrebné pozerať priamo do očí tiež skutočnosti, že moderným spôsobom života prírode skôr škodíme, než pomáhame.
To, že je dobré túto vieru vštepovať deťom už od kolísky, sme už naťukli v minulom článku. Ako ale „eco–friendly“ správanie vyzerá v každodennej praxi či pri cestovaní? Vlastne sa nejedná o nič zložité, stačí sa zamyslieť nad všetkými dôsledkami a mať na pamäti, že sa takmer vždy dá nájsť nejaká lepšia alternatíva.
Malými krôčikmi
Cestovanie samo o sebe so sebou väčšinou nevyhnutne nesie ekologickú záťaž v podobe emisií zo spaľovaných palív aj mrhanie ďalšími energiami. Kým však nevynájdeme bezemisný teleport poháňaný obnoviteľnými zdrojmi, pravdepodobne sa tomu nedá úplne zabrániť. Ako to už ale býva, aj v tejto oblasti môžeme urobiť aspoň určité ústretové kroky.
Ten prvý z nich sa týka každodennej dopravy do práce, pravidelných pochôdzok a krátkych výletov – ak musíte nevyhnutne používať automobil, dohodnite sa so známymi či spolupracovníkov a jazdite spoločne. Nielenže ušetríte peniaze, ale zredukujete aj počet áut brázdiacich každý deň preplnené cesty. Lepším variantom je však využitie mestskej hromadnej dopravy či ešte lepšie jazdenie na vlastný pohon. Ak to počasie dovolí, pojmite cestu do práce ako pohodovú prechádzku na bicykli alebo kondičnú prechádzku rýchlejšou chôdzou. Iste, budete si najskôr musieť trochu privstať. Odmenou vám však bude utuženie vášho zdravia, čistejšia myseľ a dobrý pocit, že nie ste životnému prostrediu zbytočnou záťažou.
Podobne môžete pristupovať aj k poznávaniu neznámych kútov cudzích krajín. Prímorské letoviska radšej krížom krážom prechoďte – rovnako tak tunajšiu kultúru spoznáte najlepšie. Samozrejme ak mierite do hôr čí prírody, je peší pohon zrejme jasnou voľbou. Na dlhšie vzdialenosti potom využívajte miestnu hromadnú dopravu, dohodnite sa na presune s väčším množstvom dovolenkárov alebo sa odvážte premiestniť sa stopom. Výlety do exotiky každopádne vždy dobre zvážte, a keď už sa na ďaleké cesty vydáte, snažte sa z nich vyťažiť maximum a užiť si ich naplno. Vedzte však, že aj za humnami môžete objaviť nečakané krásy, ktoré naša (a okolitá) krajina ponúka.
Na dlhé vzdialenosti sa podľa odborníkov ako najšetrnejšie javí cestovanie vlakom. Vyskúšajte teda aj túto možnosť a miesto kúpy leteniek zamierte radšej pre lístky na stanicu. Presuny vlakom dodajú vášmu výletu úplne iný rozmer a môžete sa tešiť na veľa nových zážitkov a vnemov.
Ak chcete byť naozaj dôslední, môžete ísť ešte viac do detailov. Napríklad lístky/letenky v dnešnej dobe už nie je potrebné tlačiť – ušetrí sa tým papier a následne aj zníži množstvo odpadu. Využite teda inteligentné mobilné aplikácie a ďalšie praktické vychytávky a všetko potrebné zariaďte online.
Zodpovedne už pri balení
Pre batožine všeobecne platí, čím menej, tým lepšie. Menšia záťaž vám tiež uľahčí využívanie vyššie spomínaných alternatív k leteckému cestovaniu. Kufor a batoh vybavte opakovane použiteľnými obalmi či pláštěnkami. Vyhnete sa tak nutnosti používaniu plastových fólií, a tým i zbytočnému dlho sa rozkladajúcemu odpadu.
Taktiež pri samotnom výbere batožiny môžete myslieť ekologicky – na výber sú kufre, batohy a tašky ktorých produkcia je k životnému prostrediu čo najšetrnejšia alebo sú priamo vyrobené z recyklovaného materiálu. Z udržateľných zdrojov vyrába svoje batohy a tašky napríklad osvedčená firma Vaude, v sortimente školských aktoviek potom jednoznačne vedie Ergobag. Pri kufroch sa zamerajte na kvalitu, aby vám vydržali čo najdlhšie, a tým sa znížilo množstvo prípadného odpadu. Pre dobrodružné cestovanie s nízkonákladovými spoločnosťami potom odporúčame súčasný hit medzi (nielen) mladými svetobežníkmi, a to univerzálna batožina značky CabinZero.
Na odchod pripravte nielen seba, ale aj vašu domácnosť. Vypnite všetky elektronické zariadenia a spotrebujte všetky potraviny rýchlo podliehajúce skaze. Šetrne by ste sa však mali správať aj vo svojom dočasnom útočisku. Zbytočne neplytvajte vodou, energiami, ani jedlom. Mnohé hotely dnes tiež umožňujú naznačiť personálu, či si prajete vymeniť uteráky či posteľnú bielizeň, preto túto možnosť zbytočne nezneužívajte a vždy sa zamyslite, či je tento servis každý deň naozaj nevyhnutný.
Ohľaduplnosť na prvom mieste
Po príchode do cieľovej destinácie majte na pamäti, že je aj k miestam, ktoré za pár dní zase opustíme, potreba pristupovať s určitou pokorou. Samozrejmosťou je rešpektovanie chránených živočíchov. Rozhodne preto nekupujte výrobky z ohrozených druhov zvierat, netrhajte koraly a neznečisťujte pláže, kde sa liahnu vzácne korytnačky.
To isté platí aj o hluku – ak sa vydávate do hôr či kempovať do prírody, rozhodne zbytočne nerobte hluk a neorganizujte po nociach divoké párty pri ohnisku. Naopak, ticho je dnes nedostatkový tovar, tak si ho užite do sýta!
Šetriť prírodu samozrejme môžete aj na túrach a dobrodružných expedíciách. Okrem rešpektu k prírode, neodhadzovania odpadkov a šetrného správania sa k tamojším živočíchom aj rastlinám, tiež môžete bojovať proti hrozbe, ktorú pre našu planétu predstavujú PET fľaše. Kúpte si radšej niektorú zo „zdravých“ fliaš bez obsahu bisfenolu A a iných škodlivých látok. Tieto fľaše sa tiež pýšia praktickými vlastnosťami, medzi ktorými vyniká predovšetkým odolnosť proti poškodeniu aj zachytenie pachov či farbív, čo zaistí podstatne dlhšiu výdrž takej nádoby, a vy teda nebudete musieť PET fľaše vôbec odhadzovať. Ak neviete, ktorú si vybrať, mrknite napríklad na naše porovnanie, ktoré vám môže byť pri výbere nápomocné.
Nezaháľajte ani doma
Dôležitá je konzistentnosť. Správanie šetrné k životnému prostrediu je teda samozrejme dôležité nielen na cestách, ale aj v každodennom živote. Medzi nenásilné ústretové kroky, ako ťažko skúšanej prírode uľahčiť, je samozrejme triedenie odpadu. (Hoci oveľa lepším variantom je zabezpečiť, aby odpad vôbec nevznikal.)
Ako už bolo spomenuté, najproblematickejším druhom odpadu sú plasty. Snažte sa teda ich spotrebu aj nákup čo najviac obmedziť. Je to pomerne jednoduché – igelitky vymeňte za praktickejšie ekotašky a všeobecne radšej nakupujte nebalené potraviny. Desiaty deťom baľte radšej do umývateľných desiatových boxov než do igelitových vreciek a alobalu a PET fľaše vymeňte za odolnejšie a ekologickejšie nádoby spomínané vyššie.
Skvelým tipom na začlenenie proenvironmentálnej orientácie vašej rodiny je aj výlet spojený s očistou najbližšieho okolia, ktorý vás i deti donúti uvedomiť si, koľko odpadkov vyprodukujeme, a že len tak lusknutím prsta nezmizne z povrchu zemského. Pre inšpiráciu sa pripojte napríklad ku chvályhodnej iniciatíve s veľavravným názvom Upracme Slovensko.
Je tiež potrebné si uvedomiť, že každý krok sa počíta. Nemusíte ihneď hádzať flintu do žita, pretože prírodu jednoducho sami nezachránite, ani pretože nezvládnete ihneď aplikovať všetky vyššie spomenuté rady naraz. Choďte na to postupne, je lepšie robiť niečo ako nič. A že jeden človek nič nezmôže? Ale kdeže! Ľudia sú zvedaví tvorovia a tiež sa radi opičia. Buďte preto zmenou, ktorú chcete vo svete vidieť, inšpirujte svoje okolie a pozitívne ovplyvňujte hlavne nastupujúce generácie.
Zdroje fotografií: pexels.com, nitro.com, FB profil Nalgene
Žiadne komentáre