V prvom diele seriálu Krok za krokom, venovanom radám pre trekking, som vám predstavil zoznam vecí, ktoré sa môžu hodiť v teréne. Teraz nastal čas pozrieť sa bližšie na výber batohu.
Batoh je vaším spoločníkom pri každom putovaní, sprevádza vás od prvého kroku až do cieľovej rovinky. Je podobne dôležitý ako topánky, prípadné nepohodlie môže totiž vašu cestu premeniť na zbytočné muky. Boľavý chrbát a ramená, ťažko prístupný náklad, zbytočná hmotnosť naviac, nevyhovujúce funkcie… to sú len niektoré z mnohých indícií zle zvoleného batohu. Možno tomu však ľahko predísť, a to niekoľkými jednoduchými otázkami, ktoré je dobré si pred voľbou batohu na trek či túru položiť.
1) Ako veľký?
Prvé, čo je potrebné pri voľbe turistického batohu zvážiť, je jeho objem. Veľkosť batohu je veľmi individuálnou záležitosťou, pretože je každý zvyknutý brať so sebou iné množstvo vecí. Tiež záleží na tom, či budete v priebehu pochodu môcť dopĺňať jedlo a vodu. Preto vám môžem dať len veľmi približné odporúčania:
- Batoh do 20 litrov je vhodný na kratšie aktivity, šport a prechádzky.
- Rozmedzie 20 až 30 litrov dobre poslúži na jednodňové výlety.
- Objem medzi 30 a 40 litrami je dobrou voľbou pre všetkých, ktorí potrebujú na kratšej ceste viac vecí alebo vyrážajú na dlhšiu cestu naľahko.
- Batoh od 40 do 60 litrov nájde svoje uplatnenie na kratšom treku (niekoľko dní).
- Batoh nad 60 litrov sa hodí na dlhšie výpravy (viac ako týždeň).
Ak máte doma viac batohov, najjednoduchšou cestou je samozrejme skúsiť naplniť menšie, a ak nebude stačiť, siahnuť po väčšom. Ak sa však batoh ešte len chystáte kupovať a nie ste si istí objemom, odporúčam vziať všetky veci, ktoré na treku budete využívať, naskladať ich do igelitového vreca o určitom objeme a podľa toho sa pri nákupe orientovať. Počítajte však radšej s rezervou, pretože skladať veci do batohu je ťažšie, než do prázdneho a poddajného vrecia.
A ak si najprv potrebujete urobiť jasno, ktoré veci budete na treku potrebovať, inšpirujte sa v predchádzajúcom diele tohto seriálu.
2) Aký chrbtový systém?
Ďalšia otázka sa týka spôsobu, akým bude batoh sedieť na vašom chrbte. Každý výrobca vyvinul pre svoje batohy iné typy chrbtových systémov, takže nemožno problematiku zovšeobecniť. Je však možné nájsť určité analógie. V prvom rade možno chrbtové systémy rozlíšiť podľa výškovej nastaviteľnosti na:
Nastaviteľný chrbtový systém
S pomocou suchých zipsov, pútok alebo iného mechanizmu možno zvyčajne nastaviť vzdialenosť medzi bedrovým pásom a ramennými popruhmi, čím batoh prispôsobíte výške postavy (resp. dĺžke chrbta). Tieto batohy sú vhodnejšie pre nízke či naopak vysoké postavy. Jeden batoh môže tiež využívať viac rôzne vysokých osôb.
Nastaviteľným systémom je vybavená väčšina veľkých batohov. Nájdete ho napríklad pri Deuter Aircontact 45+10.
Fixný chrbtový systém
Vzdialenosť medzi bedrovým pásom a ramennými popruhmi je v tomto prípade nemenná a musí presne zodpovedať výške postavy. Fixný chrbtový systém je však o niečo stabilnejší a pevnejší, pretože ramenné popruhy sú k batohu prišité, a nemôže teda dochádzať k žiadnemu nežiaducemu pohybu.
Tento typ chrbtového systému má napríklad Lowe Alpine AirZone Trail Camino 37:42. Tu obzvlášť platí odporúčanie si batoh pred kúpou vyskúšať. Ak vám však bude sedieť, môže v praxi fungovať lepšie ako batoh s nastaviteľným chrbtovým systémom.
Ďalšie možné rozlíšenie je založené na spôsobe, akým je vyriešený kontakt batohu a chrbta:
Polstrovanie
Miesta, ktoré predstavujú styčnú plochu medzi chrbtom a batohom sú polstrované. Polstrovanie je zvyčajne perforované pre lepšie odvetrávanie a schnutie, hlavná ventilácia sa však dosiahne tým, že sa batoh dotýka chrbta iba v niektorých miestach (zvyčajne bedrá a lopatky).
Tento typ chrbtového systému môžete vidieť napríklad pri expedičnom batohu Lowe Alpine AirZone Trail Duo 32.
Sieťová priečka
Chrbát sa nedotýka priamo batohu, ale pružnej sieťky, ktorá je upnutá pri spodnej a hornej hrane batohu. Medzi batohom a sieťkou sa tak nachádza prázdny priestor, ktorým môže prúdiť vzduch. Tento typ chrbtového systému je najlepšie odvetraný (chrbát sa dotýka minimálnej plochy), nie každému však sadne (niektoré typy postáv môže uchytenie sieťky tlačiť do bedier), čo zistíte jedine vyskúšaním.
Dobrým príkladom batohu so sieťovou priečkou je napríklad Rab Aeon 35 Anthracite alebo Lowe Alpine AirZone Trek 40.
Skúšanie batohu
Nech už si zvolíte akýkoľvek chrbtový systém, hlavné je, aby ste sa v ňom cítili pohodlne. Batoh si preto pred kúpou dôkladne vyskúšajte. Riaďte sa pritom nasledujúcimi tipmi:
- Batoh je vždy potrebné skúšať naplnený nákladom v podobnej hmotnosti, akú na treku ponesiete. Jedine takto spoznáte, či vás niečo netlačí. Na našich predajni vám radi zapožičiame záťaže a poradíme so správnym nastavením chrbtového systému i popruhov.
- Batoh je potrebné mať nejakú dobu na chrbte. Odporúčam tiež sa v batohu chvíli pohybovať – vyskúšať rôzne druhy pohybu, ktoré budete na túre využívať (chôdza, lezenie, práca s palicami atď.).
- Vyskúšajte rôzne modely od rôznych značiek. Každý výrobca vytvára svoje batohy na určitý typ postavy a často sa stáva, že niekomu jedna značka skvelo sadne, zatiaľ čo iná nie.
- Ak máte útlu postavu, odporúčam vyskúšať zúžené či dámske verzie batohov, označené napríklad SL (Deuter), ND (Lowe Alpine), alebo Women.
- Pre vysoké postavy existujú batohy s predĺženými chrbtom (označené napríklad EL u Deuter). Samozrejme môžete siahnuť po batohoch s nastaviteľným chrbtovým systémom spomínaným vyššie.
3) Čo by mal batoh vedieť?
Na treťom mieste prichádza výber rôznych vlastností batohu. Oceníte skôr jednokomorový batoh, kde máte všetko pohromade, alebo dve komory, ktoré možno spojiť rozopnutím zipsovej priečky? Využijete okrem horného, prípadne spodného vstupu aj vstup predný, ktorý vám umožní dostať sa k veciam uloženým v prostrednej časti batohu? Chcete, aby bol batoh nadstaviteľný (môžete ho navýšiť o dodatočný objem)? Máte radšej prístup cez zips, alebo chlopňu s prackami?
Budú sa vám hodiť postranné vrecká, prípadne sieťované vrecká na fľašu, a ak áno, aké veľké? Uvítate vonkajšie úchytky a pútka na trekové palice, cepín, či dodatočné vybavenie, ako je napr. karimatka? Budú sa vám hodiť bočné kompresné popruhy pre stiahnutie batohu, keď nebude celkom naplnený? Má batoh mať v základnej výbave pršiplášť? A čo integrovaná píšťalka, trebárs na hrudnom popruhu? To sú len niektoré z mnohých otázok, ktoré vám môžu pri výbere batohu pomôcť. Nezabudnite však ešte na jedno dôležité hľadisko: batoh by sa vám mal páčiť. Nejde len o vzhľad, ale celkovo o to, aby ste si s batohom „dobre rozumeli“. A ak sa do seba rovno „zamilujete“, potom si môžete byť istí, že vás čaká príjemná cesta.
V budúcom diele seriálu Krok za krokom si predstavíme niekoľko tipov, ako sa na trek pripraviť. Ďalšie cenné informácie nájdete aj v článku o výbere expedičného batohu v našej Poradni.
Žiadne komentáre