Letisko, vlak, pláž – to všetko sú miesta, kde sa väčšinou strávia dlhé minúty až hodiny a o zábavu väčšinou nie je príliš postarané. Takže čo robiť? Vezmite do rúk pero a papier, tí technicky zameraní tablet alebo laptop, a začnite písať svoj cestovateľský alebo cestovný denník.
Aké výhody prináša cestovateľský denník:
Pamätáte viac.
Nielenže po návrate viete, v akých mestách ste boli, na ktorú horu ste vyliezli, alebo kde ste si dali najlepšiu kávu, ale spomeniete si aj na špecifické vône, úsmev okoloidúceho alebo pocit z prvej jazdy rikšou.
Naučíte sa viac.
Náučné cedule sú na každom kroku a na väčšine z nich sú vyryté naozaj zaujímavé informácie, ktoré častokrát ani Wikipédia nevie. Uložíte si ich ale všetky do hlavy? Môžete si ich odfotiť, ale keď sa vám v priebehu dňa vybije mobil, tak si ich už neprečítate. Takže kam ich rýchlo napíšete? Odpoveď poznáte.
Uvedomujete si viac.
Z informačných ceduliek, ale predovšetkým zo zvykov a správania jednotlivých kultúr a národov sa naučíte najviac. Možno vás niečo naozaj prekvapí, napríklad nečakaná pusa na tvár alebo historka tradujúca sa niekoľko storočí, a práve na tú si za rok alebo dekádu vďaka zápisu v cestovnom denníku radi spomeniete.
Nečakajte na odlet
Do denníka si už pred odjazdom napíšte trasy, adresy, telefónne čísla a otváracie doby, ktoré sa môžu hodiť. Zaujímavé je si premyslieť, aké máte predsudky alebo očakávania od danej zeme, spísať si ich a po príjazde si uvedomiť a zrevidovať, čo sa vyplnilo, čo vás podľa očakávania sklamalo a čo zase naopak príjemne prekvapilo.
Detaily robia celok
Ako ste sa cítili počas nákupu na tamojšom trhu? Čo ste cítili za vône, čo ste ochutnali a čo ste počuli? Čo ste sa dozvedeli od sympatického blonďáka na bare? Aké crazy oblečenie alebo doplnky vás na niekom zaujali?
Aj stručnosť je IN
Žiadne zložité súvetia nie sú potrebné, pre zápis a zapamätanie si, stačia krátke vety alebo aj odrážky. Kto je ale poetická duša a potrpí si na básničky či romány, nemusí sa obmedzovať. Ak má váš cestovný denník dostatok stránok, smelo do toho!
Pohľadnice nemusia ísť nutne do schránky
Vyjadrovať sa okrem písma môžete aj graficky. Nakúpte pohľadnice a skúste aj niečo nakresliť. Nezáleží na vašom ume, dôležité je zachytiť dychvyrážajúci západ slnka alebo čarovnú pláž. Sem tam sa zohnite pre lístok alebo kvetinku a nechajte ju v denníku uschnúť.
Samostatnou kapitolou sú fotky. Každý má na cestách poruke mobil, takže nie je núdza o rýchle cvaknutie toho, čo vás zrovna zaujalo. O instagrame sa asi taktiež príliš zmieňovať nemusíme, od cestovateľského instagramového feedu je to totiž k travel blogu už len krôčik. Do cestovateľského denníka sa ale hodia skôr fotky tlačené. To zariadite po návrate a zošit nimi jednoducho doplníte.
Foťte ale skôr minimálne, aby vám neutieklo to, čo sa okolo deje. Zamerajte sa na výrazy ľudí na ulici, zdvihnite hlavy a foťte vrcholky budov, všímajte si detaily okolo. Každú vec odfoťte maximálne raz, keď sa rozmaže, nevadí! Budete potom o to lepšie vedieť, že ste sa zrovna v tú chvíľu ponáhľali k autobusu alebo ste sa vyhýbali hydrantu na chodníku. Jedine tak totiž zachytíte tie najzaujímavejšie okamihy, ktoré vám počas spomínania prinesú naspäť ten jedinečný pocit, ktorý ste v danej sekunde mali.
TIP: Baví vás fotiť na dovolenke? Radi by ste si urobili pekné fotky aj do cestovného denníka? Poradíme, ako mať tie najlepšie fotky z dovolenky
Mená a úsmevy tvoria príbehy
Asi najautentickejšie spomienky budete po návrate mať vďaka zaznamenaným náladám a výrazom ľudí. Kupujete lístok alebo kávu? Napíšte si potom na účtenku, ako sa pokladník a barista tvárili. Boli príjemní, dali vám nejaký tip na cestu, opýtali sa, odkiaľ ste? Alebo na vás ani nezdvihli oči?
Na velikosti záleží
Aký cestovateľský denník vybrať? To je otázka sama o sebe. Ak si plánujete zakladať mapky, ilustračné materiály alebo letáčiky, pozerajte sa po väčších formátoch, ideálne A5. Je totiž veľmi nepraktické daný prospekt na niekoľkokrát prekladať. Naozaj veľké denníky ale vytvoria skôr hrubú buchľu, ktorá vám na letiskovej váhe razom vykúzli ďalšie kilo až dve naviac.
Na jednoduché zápisky a sem tam nejakú fotku je naopak ideálny skôr vreckový diár s vreckovým perom. Zmestí sa do každého batoha a nebudete o ňom vy, ani letisková kontrola, vôbec vedieť. Taktiež neodporúčame krúžkové väzby, keďže sú menej praktické a v batohu zaberajú zbytočné miesto.
Ajťákom aj na cestách
Veľkým pomocníkom pri písaní cestovného denníka môžu byť aj aplikácie, ktoré nezaberú žiadne miesto, a napriek tomu skvele poslúžia. Geo Tracker nahráva vaše cesty, takže pokiaľ si večer nebudete pamätať celú cestu, máte všetko na jednom mieste a môžete rekapitulovať.
Aplikácia Journi zaznamenáva trasu, ukladá fotky a cestu môžete zdieľať taktiež s priateľmi, ktorí sa určite budú chcieť pozrieť na to, kam ste sa vydali a ako sa tam vlastne máte. Journi umožňuje zapisovať poznámky ako cestovný denník a funguje aj offline, čo na miestach, kde nie je wifi alebo nefungujú dáta, vcelku oceníte.
Kalendár, mapu, prepojenie s dokumentami a tipy na písanie denníku zase zaisťuje aplikácia Journey: Diary, Motivational Journal.
Malá rada na záver
Vozte so sebou minilepidlo! To je základ každého travel denníku!
TIP: Pokiaľ by ste si chceli kúpiť priamo predtlačený denník pre cestovateľov, môžete pozrieť, ako sa nám pri testovaní osvedčil cestovný denník od Jitky Štádlerovej z Koralkydni.cz.
Zdroj fotografií: www.flickr.com
Žiadne komentáre