Bez batohov a tašiek by sme sa zaobišli len ťažko. Ako ich ale nosiť tak, aby sme svojmu telu zbytočne neškodili? Stačí si osvojiť pár zásad.
Svetový deň chrbtice, ktorý pripadá na 16. októbra, je ideálnou príležitosťou začať o svoj pohybový aparát viac dbať. Nenechajte sa uchlácholiť tým, že vás momentálne nič nebolí – až to totiž nastane, budete preklínať svoju pochabosť a priať si, aby ste na prevenciu mysleli skôr.
Všetkého moc škodí
Hoci majú niektorí z nás naivný pocit, že unesú celú pomyselnú tiaž sveta, náš oporný systém túto ideu väčšinou nezdieľa. Podľa odborníkov by sme na dennej báze mali prenášať záťaž maximálne do 15 % našej telesnej hmotnosti.
Okrem rozumnej záťaže je však dôležité aj jej rozloženie. Telo nie je radno vychyľovať na jednu stranu, je preto lepšie voliť radšej batoh než tašku. A pokiaľ je vám taška predsa len sympatickejšia, pravidelne ju prehadzujte z jedného ramena na druhé, alebo noste tzv. crossbody, teda tašku zavesenú krížom cez telo. Popruh tašky či brašne by potom mal byť skôr širší, ideálne doplnený aj o vystuženie.
Prispôsobte batoh svojmu telu
Ani batoh však nie je automaticky spásou. Dôležité je jeho správne nastavenie. Ak nosíte batoh zbytočne nízko, vaše ťažisko sa posunie do telu neprirodzenej polohy. To vás núti k hrbeniu či prehýbaniu sa v nežiaducich miestach. Bolesť potom na seba nenechá dlho čakať.
Vhodné je tiež naučiť sa vedome pracovať so svojim telom. Ľudia majú väčšinou tendenciu držať tašku či batoh hore pomocou ramien, čím ich logicky preťažujú. Naučte sa plecia povoliť a nevysúvať ich permanentne k ušiam. V tom vám pomôžu aj prídavné popruhy – ako prsné, tak bedrové, ktoré priblížia batoh bližšie k telu, a ten vám potom lepšie sedí. Zároveň sa časť záťaže presunie na panvu a bedrá, a vaše plecia si tak môžu trochu uľaviť.
Okrem spomínaných popruhov pridá na pohodlí aj anatomicky tvarovaný a vystužený chrbtový systém, ktorý pomáha predchádzať deformáciám batoha, a uľahčuje tak jeho správne a bezbolestné nosenie.
Dbajte na rovnomernú záťaž
Pri vonkajších rysoch batoha a tašiek to samozrejme nekončí. Rovnako dôležité je aj to, čo nosíte vnútri a ako tieto nevyhnutnosti usporiadate. Ťažšie predmety je lepšie umiestniť na dno a bližšie k telu. Taktiež sa snažte nepreťažovať jednu stranu – fľaše s vodou do bočných vreciek teda radšej uložte rovno dve a rovnomerne z nich upíjajte.
Dôležitým parametrom je aj hmotnosť samotného batoha bez akéhokoľvek nákladu. Tu je logicky dobré voliť čo najnižšiu, nemalo by to však byť na úkor jeho funkčných vlastností. Prepracovaný chrbtový systém a kvalitné materiály proste nevyhnutne vážia o niečo viac.
Tip naviac alebo Čo sa za mladí naučíš…
Obzvlášť opodstatnený je dôraz na správny výber batoha pre deti. Ich vyvíjajúci sa chrbát je ešte náchylnejší a každodenné nosenie školských pomôcok mu občas dáva pekne zabrať.
Svoje o tom vie firma Ergobag – expert na školské batohy, ktorá sa na minimalizáciu škôd na detských chrbtoch priamo špecializuje. Ako ideálny batoh do školy vybrať si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku venovanom tejto značke. Praktické rady nájdete taktiež v našej poradni.
Do extrémnych podmienok
V prípade, že s batohom športujete, a vystavujete sa tak zvýšenému riziku pádu, vyberte si batoh s integrovaným chráničom chrbtice. Ten príde vhod hlavne pri cyklistike, lyžovaní či pri jazde na snowboarde, ale aj na skateboarde a kolieskových korčuliach. Jedná sa o zabudovaný pás, ktorý v prípade nárazu ochráni spodnú časť vášho chrbta, a zmierni tak prípadné zranenia. Nájdete ho napríklad v základnej výbave niektorých batohov Vaude, Deuter či Camelbak.
Čím ešte potešiť chrbát?
- Posilňujte – nielen chrbtové svaly, ale aj celý stred tela tvoriaci korzet, ktorý telo udrží v správnej polohe.
- Doprajte si viac prirodzeného pohybu – sedavý životný štýl chrbtu nesvedčí. Radšej vyrazte na prechádzku do prírody (samozrejme s tým správnym batohom).
- Správne dýchajte – taktiež nesprávny dychový stereotyp preťažuje svaly okolo chrbtice. Naučte sa preto používať svoju bránicu a trénujte dýchanie do brucha.
- Naučte sa správne stáť aj sedieť – neseďte s nohou cez nohu a v stoji zaťažujte obe nohy rovnomerne.
- Vezmite to od podlahy – dôležitá je aj kvalitná obuv. Pre každodenné nosenie sa nehodia príliš vysoké podpätky ani ploché a beztvaré tenisky.
- Nenakladajte toho na svoje bedrá príliš – doslova i obrazne. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že bolesť chrbta úzko súvisí so stresom a psychikou.
Ako udržiavate svoj chrbát v kondícií vy? Podeľte sa o to s nami v komentároch!
Žiadne komentáre