Cestovať s deťmi, obzvlášť s tými menšími, môže byť veľmi náročné. Na druhej strane deti cestám dodávajú úplne iný rozmer – s nimi to už nikdy nie je nuda ani stereotyp.
Deti sa rýchlo unavia, potrebujú množstvo vecí, a rodičia tak častokrát radšej volia návštevu nákupného centra, kde dieťa bezpečne uložia do detského kútika než výpravu za dobrodružstvom v lese. Rovnako tak ďalšie cesty s deťmi sú pre mnohých rodičov nočnou morou. Je pravda, že to tak s deťmi skutočne občas môže byť, skôr než prechádzka ružovou záhradou, očistec. Detské nadšenie, všetkým prospešná zmena prostredia a množstvo zážitkov na rozprávanie však za to rozhodne stoja.
Univerzálny zoznam pre cestovanie s deťmi?
Zatiaľ čo si v dospelosti niektorí z nás na cestách vystačia s náhradnými ponožkami a nabíjačkou na telefón, deti, predovšetkým tie menšie, potrebujú vecí mnoho. A to nielen na oblečenie a bežnú „údržbu“, ale tiež hromadu hračiek a vybavenie k aktivitám, ktoré ich zabavia. Každý rodič, ktorý už niekedy so svojim potomkom viedol tvrdý súboj o počet autíčok a plyšákov narvaných do kufrov na dovolenku, určite vie, o čom hovoríme.
Vytvoriť univerzálny zoznam na cesty s deťmi je však prakticky nemožné. Je ho totiž treba priebežne upravovať podľa dĺžky a účelu cesty, ale aj veku dieťaťa. Ako pôjde čas, priamo úmerne s odpadajúcimi plienkami, bude exponenciálne narastať počet hračiek, ktoré si dieťa bude brať.
Nič nehovoriaci súpis oblečenia teda tentokrát necháme bokom a radšej pristúpime k praktickejšej časti. Hoci balíte za dvoch, stále platí pravidlo všetkého s mierou, nič sa nemá preháňať. Koniec koncov, najdôležitejšie je pribaliť si dobrú náladu. S ňou vás potom nerozhádže, pokiaľ niečo náhodou zabudnete doma. Stačí trochu plánovať (a z plánov následne vedieť popustiť) a vy aj vaši potomkovia si dovolenku určite užijete.
Naložte si na svoj chrbát aneb Kam s tým?
Pokiaľ sa chystáte na dovolenku autom alebo lietadlom a potrebujete každej osobe zbaliť kvôli váhovému limitu batožinu zvlášť, je ideálne použiť tzv. cestovné či palubné batohy, ktoré sa dajú rovnako ako kufor otvoriť zipsom po celom obvode. Osvedčenými značkami sú Osprey a CabinZero, ktoré ponúkajú kvalitné batohy, ktoré znesú aj hrubšie zachádzanie na letisku a zároveň sú veľmi pohodlné pri nosení na chrbte. Pre dospelého jedinca stačí objem cca 46 litrov, staršie, školou povinné deti si vystačia so 40 litrami a mladšie deti zaplnia okolo 30 litrov (aj tento batoh však budete najskôr prenášať vy).
Pri balení (a to nielen na cesty s deťmi) je praktické využívať tzv. packing cubes alebo organizačné kocky – organizéry, ktoré nájdu svoje uplatnenie tiež v cestovných kufroch. Predávajú sa v rôznych farebných prevedeniach, každý člen rodiny tak môže mať svoju farbu, aby ste o veciach mali dokonalý prehľad. Veci budú v organizéri prehľadne usporiadané, nezaberú miesto naviac, a hlavne vám táto vychytávka zabráni brať zbytočnosti. Pokiaľ chcete ušetriť ešte viac priestoru, môžete oblečenie pri ukladaní do boxu miesto skladania zmotať do roličky.
Kameň úrazu – hračky
V očiach malých cestovateľov sú hračky nevyhnutnou položkou packing listu. Pri ceste autom sa deti môžu viac rozšupnúť, do lietadla je však treba aj hračky baliť s dômyselným premyslením. Obľúbeného plyšáka sa pravdepodobne nezbavíte, okrem neho je dobré do batoha pribaliť napríklad pastelky, loptu, ktorá sa dá nafúknuť, knižku, popr. čítačku kníh alebo tablet, ktorý využijete ako čítačku a zároveň môže zabaviť ratolesti pri lete či čakaní na letisku.
Pokiaľ už vaše dieťatko dospelo do veku, v ktorom je vlastný batoh cenenou výsadou, zaobstarajte mu roztomilý detský batôžtek, v ktorom si môže svoje hračky strážiť samo.
Čo mať vždy po ruke?
Veľká batožina so všetkými vecami máte v podpalubí alebo v kufri auta. Čo sa ale rozhodne oplatí mať po ruke? Nejaké to pitie, ideálne kvalitnú fľašu s vodou alebo nesladeným čajom. Samozrejme pripravte aj malú desiatu, po zjedení ktorej rozhodne oceníte vlhčené obrúsky.
Určite nie je na škodu mať v zálohe aj jedno náhradné tričko, keby náhodou došlo k nejakej neočakávanej nehode. Pokiaľ letíte do teplých krajín, nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Už pri výstupe z lietadla, skôr než sa dostanete k batožine, totiž môže na letisku pekne svietiť slniečko. Cestou unavenému dieťaťu rozhodne na nálade nepridá, keď naň začne okamžite pražiť slnko.
TIP: Pri cestovaní v lietadle môžu byť vlastné tekutiny a desiata problematická. Čo si môžete vziať na palubu lietadla prezradí príspevok v našej poradni.) V prípade detí však býva letiskový personál viac než zhovievavý.
Prvá pomoc na detské „boľačky“
S balením sme takmer na konci. Nezabudnite však ešte na malú cestovnú lekárničku. Jej obsah sa bude opäť čiastočne odvíjať od dĺžky cesty a miesta určenia. Ako sa hovorí, pripraveného nič neprekvapí, a preto by ste mali mať vždy po ruke aspoň základné lieky a pomôcky. V súčasnej dobe sú už na trhu dokonca špeciálne detské lekárničky na cesty. Tie si potom môžete dovybaviť podľa svojich potrieb alebo hneď zbaliť svoju krabičku poslednej záchrany.
Okrem pravidelne užívaných liekov by v nej určite nemali chýbať lieky na zníženie teploty, kvapky proti kašľu a tíšiace lieky na bolesť a alergie. Oceníte určite aj očné kvapky, pretože detské oči sa môžu vodou a slniečkom ľahko podráždiť. Samozrejme by nemala chýbať dezinfekcia na drobné odreniny, náplasť (ideálne s obrázkami, pretože keď sú na nich dinosaury alebo napríklad princezné, zranenie sa hoja hneď lepšie), obväz a nejaká ta gáza. Pri mori aj v horách oceníte Panthenol na podráždenú pokožku od slniečka a lieky proti hnačke. Neuškodí ani repelent proti hmyzu a samozrejme opaľovacie krémy s vysokým faktorom.
TIP na záver: Hľadáte inšpiráciu, ako s deťmi cestovať bez obáv a zbytočných komplikácií? Doporučujeme travel blog Cestujsdetmi.sk.
A čo nesmie v kufri na cestách s deťmi chýbať vám? Alebo snáď radšej cestujete naľahko s batohom? Podeľte sa s nami o svoje zážitky a skúsenosti do komentárov! 🙂
Autorkou príspevku je naša bývalá kolegyňa Vendula Pudelková.
Žiadne komentáre