Národné parky sú skvostom každej zeme. Svojou jedinečnosťou a mimoriadne zachovalou prírodou ukazujú prirodzenú podobu krajiny, v ktorej žijeme. Sú to „metropoly“ života, v ktorých nájdeme mnoho vzácnych druhov rastlín, húb, živočíchov a celých biotopov.
Rád by som vás do týchto krásnych zákutí pozval prostredníctvom tipov na trasy, ktoré som sám vyskúšal. Osobne som sa do každého nášho národného parku zamiloval a ťažko by som medzi nimi volil favorita. Ich krásu určite posúdite sami, ja vám len veľmi rád odporučím, kadiaľ sa vydať.
Malé prírodovedné okienko
Národný park je najvyšším stupňom ochrany, ktorá zaštiťuje rozsiahlejšie prírodné územie, ktoré je hodnotné pre svoju jedinečnosť či stav nepozmenený človekom. Ochrana prírody tu má prednosť pred všetkými inými činnosťami, pretože je cieľom územie uchovať v jeho prirodzenom stave. Nie sú tu chránené len živočíchy a rastliny, ale taktiež celé ekosystémy a procesy, ktoré v prírode prebiehajú. Príkladom môže byť tolerancia lykožrúta smrekového, ktorého výskyt sa v kultúrnych lesoch stretáva so značnou nevôľou, ale ktorý tvorí prirodzenú súčasť horských lesov a prispieva k ich obnove a zdraviu.
Najstarší národný park na svete bol založený takmer pred 150 rokmi v Yellowstone (1872) a prvým v Českej republike sa stal Krkonošský národný park a to v roku 1963.
Národné parky vo vašich rukách (návod na použitie seriálu)
Vítam vás v štvordielnom seriáli, v ktorom vám jeden po druhom predstavím naše národné parky. Článkov, ktoré v určitej lokalite odporúčajú zaujímavé miesta, je však na internete množstvo. Rozhodol som sa preto tému pojať trochu inak a ponúknuť vám konkrétne trasy s odkazom na mapu.
Každý diel je teda malým sprievodcom, ktorý vás povedie naprieč národným parkom a ukáže vám niektoré jeho krásy. Navštívime spoločne vychýrené, ale aj menej známe (avšak nemenej zaujímavé) jedinečné miesta. Trasy sú obvykle dosť dlhé, avšak je úplne na vás, či sa rozhodnete prejsť ich celé tak, ako sú, rozdeliť ich na niekoľko kratších výletov, alebo sa len inšpirujete a navštívite len niektoré odporučené miesta.
Podyjí
Dĺžka celej trasy: 45 km (mapa trasy)
Našu výpravu za národnými parkami začneme parkom najmenším, zato rozhodne výnimočným. Jeho poloha v pohraničnom území a príkry terén tu totiž zabránili výstavbe chát a priehrad, a tak sa tu do dnešných dní zachovala nepoškvrnená krajina. Nájdete ho pozdĺž toku Dyje medzi Znojmom a Vranovom nad Dyjí, úplne pri hraniciach s Rakúskom. Reč je samozrejme o jedinom moravskom národnom parku – Podyjí.
A prečo je taký výnimočný? Jedná sa totiž o najzachovalejšie a najmenej dotknuté riečne údolie v Českej republike, ktoré je celých 42 kilometrov dlhé. Svoj domov tu má mnoho vzácnych druhov, zmieňme za všetkých strom s názvom jarabina mukyňová, ktorý žije výlučne v Podyjí.
Znojmo, Znojmo – vidím ťa dvojmo
Batoh na chrbát, trekové palice do dlaní, vyrážame z mesta Znojmo, ktoré tvorí pomyselnú bránu parku. Znojmo je vyhlásené nielen ako centrum významnej vinárskej oblasti, ale taktiež pre svoje historické pamiatky a atmosféru. Môžeme si poprezerať napríklad tisíc rokov starú Rotundu svätej Kataríny alebo najväčší podzemný pivničný systém v Českej republike (27 kilometrov v štyroch poschodiach!). Z mesta sa nám taktiež otvoria prvé krásne výhľady na národný park vinúci sa od znojemskej priehrady.
Pozdĺž jej kľudnej hladiny vyšliapeme až na skalnú vyhliadku Sealsfieldův kámen, kde nás čakajú vskutku nádherné výhľady. Na druhom brehu uvidíme rovnako skvelú vyhliadku Králův stolec, na ktorú ale zavítame niekedy nabudúce. Za vodnou nádržou zostúpime späť k rieke Dyje, po troch kilometroch ju prekročíme po dlhej drevenej lávke a jednou z najstarších a najznámejších českých viníc – Šobes – vystúpime opäť hore.
Výhľady ako sladká odmena
Otvoria sa vám ďalšie úchvatné výhľady, predovšetkým na vyhliadke Železné schody. O niekoľko kilometrov ďalej môžete odbočiť k pôsobivej zrúcanine Nový hrádok s prehliadkovým okruhom (nutné prísť v návštevných hodinách). Pohľad na Dyju z vysokej polospadnutej hradnej veže nepochybne stojí za to. Ďalšou zaujímavou zastávkou je vonkajšia expozícia pohraničného opevnenia v Čížove a návštevnícke stredisko správy národného parku hneď vedľa.
Odtiaľ sú to tri kilometre k Hardeggskej vyhliadke, odkiaľ už uvidíte rakúske mesto Hardegg v čele s majestátnym hradom s rovnakým menom, do ktorého môžete rovnako zavítať na prehliadku. Trasa nás ďalej povedie podyjskými lesmi až k ľadovým rozsadlinám (Ledové sluje), jaskyniam vzniknutým divokým tancom vody a mrazu. Našu cestu národným parkom zakončíme vo Vranove nad Dyjou, kde môžeme navštíviť barokný zámek s rovnakým menom s unikátnou Sálou predkov od svetoznámeho architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.
Páčilo sa vám Podyjí? A ako sa ešte len budete cítiť, keď do jeho krás zavítate v skutočnosti! My sa však nabudúce stretneme v Krkonošiach.
Žiadne komentáre