Kedysi nám vzrušujúce dojmy a poznatky z dobrodružných výprav sprostredkovávali predovšetkým cestopisné knihy a denníky. Dnes sú naopak stále obľúbenejšie v-logy a dokumentárne filmy o cestovaní, ktoré sú vďaka kamerám plné autentických zážitkov, cez ktoré môže prežívať dobrodružstvo naplno aj ten, kto stále nenašiel odvahu či príležitosť vyraziť do sveta na vlastnú päsť.
Trabantem tam a zase zpátky
Cestu okolo sveta možno podniknúť aj bez výdobytkov modernej doby. Drahé a robustné terénne autá sú prežitok, ktorý k zážitkom a úspešnému dosiahnutiu vytýčeného cieľa proste a jednoducho nepotrebujete. Bohato postačí len šialený nápad, správna partia ľudí okolo a odvaha vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Takto by sa dali charakterizovať projekty Dana Přibána zrealizované pod hlavičkou Transtrabant. A práve road movie Trabantem tam a zase zpátky je posledným počinom celej série.
Pokiaľ ste ešte nevideli niektorý z filmov so žltými Trabantami v akcii, prišiel čas to napraviť. Dostupné sú nielen na DVD. A kto radšej seriál, ten má taktiež svoju šancu. Kultové trháky plné adrenalínu a humoru na pozadí šialenej výpravy okolo sveta vás nenechajú odísť len tak od obrazovky.
Všetky dobrodružstvá Trabantov v kocke:
- Trabantem Hedvábnou stezkou (2009)
- Trabantem napříč Afrikou (2011)
- Trabantem až na konec světa (2014)
- Trabantem Jižní Amerikou (2014) – TV seriál
- Trabantem z Austrálie do Asie (2016)
- Trabantem do posledního dechu (2016)
- Trabantem z Indie až domů (2019) – TV seriál
Afrika na Pionieri
Dobrodruh telom aj dušou a rodák z Banskej Bystrice – Marek Slobodník – sa nezľakne žiadnej výzvy. Účastník expedíc s Trabantami sa po úspešnom zvládnutí Južnej Ameriky, Austrálie a juhovýchodnej Ázie rozhodol pokračovať ďalej vo svojej vášni. Tentokrát sa k slovu dostala Afrika a cieľom výpravy bolo prejsť ju celú od severu na juh (z Egypta až do JAR) na motorke Jawa Pionier.
Na začiatku s projektom pomohol Startovač, a potom už to išlo! Marek a jeho „parta bláznov“ strávili na sedlách svojich Pionierov celkom 5 mesiacov. A že o zážitky rozhodne nebola núdza, dokazuje nielen scénami nabitý trailer, ale aj série vypredaných prednášok, ktoré Marek po návrate zrealizoval v Česku aj na Slovensku. O zábavu na večer tak máte postarané!
Pri sledovaní veľmi podareného cestopisného dokumentu Afrika na Pionieri vám budú brať dych nielen dobrodružné príhody celého tímu, ale taktiež unikátne zábery prírody a interakcie s obyvateľmi tretieho najväčšieho kontinentu.
Kompletný tím projektu Afrika na Pionieri tvorí:
- Marek Slobodník (autor projektu)
- Martin Kochaník (kameraman a trialový jazdec)
- Marek Duranský (fotograf)
- Ondrej a Milan Hurárovci (technici)
Zaujali vás Pionieri na cestách? Prečítajte si ďalší rozhovor s Markom na našom blogu.
Dlhá cesta na juh
Ako to dopadá, keď sa dajú po rokoch dohromady dvaja veľkí kamaráti, ktorí už od detstva milujú motorky? Britskí herci Charley Boorman a Ewan McGregor sa rozhodli využiť jedinečnú šancu a vyraziť spolu so strojmi a akčným tímom ďalších nadšencov objavovať svet!
Motocyklový výlet zo Škótska až do JAR, pri ktorom posádka urazila za 85 dní neuveriteľných 24 000 km a prešla cez 18 štátov, nadchli milióny divákov vrátane moto fanúšikov po celom svete. Vtipné, ale aj náročnejšie chvíle a momenty sprevádza rada reflexií, vtipy a duchaplné komentáre hlavných aktérov, pri ktorých neraz neudržíte úsmev na uzde. Pri cestovaní sa dokonca podarilo zrealizovať poskytnutie humanitárnej pomoci pod záštitou organizácie UNICEF, takže je vidieť, že pokiaľ človek chce, tak ide naozaj všetko. Zážitky boli naviac vydané taktiež v knižnej podobe.
Dlhá cesta na juh avšak nebola prvým počinom Charleyho a Ewana. Prvý spoločný cestopisný seriál týchto dvoch sympaťákov vznikol už v roku 2004 a v Česku je známy predovšetkým pod oficiálnym názvom Ewan McGregor: Na mašině kolem světa. Ich cesta v tomto prípade začína a končí vo Veľkej Británii, ale vďaka ceste na východ cez Európu, Áziu a Severnú Ameriku sa môžete kochať prírodným bohatstvom a malebnými scenériami množstva krajín.
S dvoma ďalšími kamarátmi – kameramanom Paulom Mungeamom a režisérom Russom Malkinom podnikol Charley Boorman v roku 2008 výpravu nazvanú Z Írska do Sydney: Všemi možnými prostředky. Pri tejto jazde sa nadšení cestovatelia vydávajú opäť cez Európu na východ. Cieľom ale je, aby pri cestách po súši, vode a vo vzduchu využili čo najviac rôznych dopravných prostriedkov vrátane množstva lokálnych.
Cestovanie s Michaelom Palinom
Britský herec, komik (člen už legendárneho zoskupenia Monty Python) a nadšený cestovateľ so zmyslom pre typicky britský humor. Prvým počinom na konte Michaela Palina je svojrázny cestopisný dokument Cesta kolem světa za 80 dní (Around the World in 80 Days), natočený pre britskú televíziu BBC v 90. rokoch 20. storočia. Predlohou relácie bola kniha s rovnakým názvom Julese Verna, ktorú Palin sám adaptoval a s päťčlenným štábom odcestoval a natočil. Ak vám teda niečo hovorí meno Willy Fog a jeho cesta 30° východnej dĺžky od severu na juh Zeme, potom asi tušíte, co môžete od úspešnej mini série očakávať.
Michael Palin sa v roli cestovateľa a sprievodcu v jednej osobe našiel a v spolupráci práve s BBC natočil celú radu cestopisov, v ktorých navštívil nielen vyspelé, ale aj zaostalé krajiny poznamenané vojnou a režimami. Na teraz posledným dokumentom v rade ostáva výprava z roku 2018 s veľavravným názvom Michael Palin v Severnej Kórei.
Ak máte radi humor a poznávanie „naplno“ s maximálnym odovzdaním a bez vyhýbania sa niekedy nečakaným, inokedy trápnym situáciám, potom nebudete sklamaní. Natáčanie cestopisov Michaela Palina je po rokoch povestné aj počtom zranení či absolvovaných črevných obtiaží. A čo vtedy, keď vás holí slepý holič alebo vám miestny obyvatelia pri návšteve ukameňujú auto? Niektoré Palinové dobrodružstvá boli vydané taktiež knižne.
Ďalšie dokumentárne filmy o cestovaní Michaela Palina:
- Od pólu k pólu (1992)
- Na Sahare s Michaelom Palinom (2002)
- Do Himálaje s Michaelem Palinem (2004)
- Nová Evropa očima Michaela Palina (2007)
- Brazílie očima Michaela Palina (2012)
Balkánem nahoru a dolů s Adamom Ondrom
Nielen šport, ale aj obrovské nadšenie do prírody a odvaha posunúť hranice toho, co ešte človek dokáže zvládnuť. Aj o to beží v novom seriáli Českej televízie s Adamom Ondrom v hlavnej úlohe. Veľmi strhujúce výkony mladého niekoľkonásobného majstra sveta v lezení na obtiažnosť nenechávajú emócie v pokoji. Či už ste fanúšikmi lezenia alebo nie, tato náročná disciplína prináša nielen množstvo adrenalínu, ale taktiež pohľady na prekrásne prírodné scenérie zemí bývalej Juhoslávie.
Adamova cesta za dobytím raja začína v Rumunsku, po ktorom nasleduje presun do Bosny, Chorvátska a Macedónska. Mini série dobrodružstiev potom končia v Albánsku. Úžasné lezecké (prvo)výstupy sú naozaj drina, verte ale, že vás dokážu ako diváka strhnúť natoľko, že vám až spadne sánka.
Cyklus 6 dielov vznikol pod taktovkou režiséra Petra Horkého v spolupráci s Českou televíziou, môžete ho preto pozrieť zdarma priamo v iVysielanie ČT.
Miesta, ktoré Adam Ondra v dokumentu navštívil:
- pohorie Domogled (Rumunsko)
- kaňon Tiesno (Bosna)
- Národný park Paklenica, Drašnice, Split (Chorvátsko)
- Národný park Mavrovo, vodopád Duf, kláštory Bigorski a Rajčica, Skopje (Macedónsko)
- kaňon pri dedine Brar, priehrada Boville, Tirana (Albánsko)
- Prilep, termálne kúpele Pozar (Macedónsko)
Už ste nejaké dokumentárne filmy či seriály o cestovaní videli? Čo vás zaujalo a ktorý by ste odporučili? Podeľte sa s nami o svoje názory v komentároch!
Žiadne komentáre