Inšpirujúce rozhovory nás bavia. Tentokrát sme vyspovedali Verču alias Veronicu Leroy, ktorá je vášnivou cestovateľkou, vegánkou a youtuberkou. Ako vegánstvo na cestách rieši a ktorú krajinu odporúča navštíviť?
Medzi tvoje vášne patrí ako cestovanie, tak aj vegánstvo. O oboje sa s ľuďmi rada delíš pomocou sociálnych sietí a mnohých inšpiruješ. Viem si však predstaviť, že to nie je vždy jednoduché skĺbiť. Berieš vegánstvo pri cestovaní ako handicap?
Možno to niekoho prekvapí, ale práve vďaka vegánstvu som si jedlo začala viac užívať nielen doma, ale aj na cestách. Asi je to čiastočne aj tým, že mám jedno malé dobrodružstvo naviac. Taký hon za pokladom – vegánským jedlom. Musím ale uznať, že niekedy je to zábavné viac a niekedy menej. Napríklad taký sever Laosu bol ozajstný oriešok. Cestovala som totiž v už aj tak dosť na mäso zameranej krajine do miest, ktoré boli skoro nedotknuté turistami a miestny anglicky nerozumeli ani slovo.
K tomu by som rada dodala, že existujú tzv. V-Cards, na ktorých je v 105 rečiach napísané všetko, čo by vegán mohol na cestách potrebovať. Napríklad „Bez živočíšnych produktov“ alebo aj samotné vysvetlenie a vymenovanie všetkého, čo vegáni nejedia. Každopádne, aby som sa vrátila späť k otázke, vegánstvo neberiem nikdy ako handicap. Myslím si, že chvíľka dobrodružstva vo forme hľadania vegánskeho jedla alebo dorozumievania sa s miestnymi stojí za to, že sa nepodieľam na utrpení zvierat.
TIP: Stiahnite si praktické V-Cards!
Singapur je vegánsky raj
Aké najmenej a najviac vegan-friendly zeme si navštívila?
Začnem s tou príjemnejšou časťou otázky – najviac vegan friendly zeme. Napríklad o Thajsku som vedela, že tam je množstvo vegánskych možností, ale krajina, ktorá ma ozaj prekvapila bol Singapur. To bol hotový vegánsky raj! Snáď všetky kuchyne sveta a za celú dobu som nemala nič, čo by mi nechutilo. Práve naopak, mala som tam najlepšie brownies, ktoré som kedy skúsila a v japonskej vegetariánskej reštaurácii som si dala sushi s vegánskym úhorom a vegan fried chicken, ktoré aj moja kamarátka nevegánka (a naviac Japonka) vychválila a povedala, že by nepoznala rozdiel.
No a najmenej vegan friendly bol asi naozaj sever Laosu alebo sever Filipín, kde sme tiež mali chvíľkami čo robiť, aby sme neostali o suchej ryži. Nakoniec sa ale vždycky niečo našlo a obe vegánky na cestách prežili.
Stretla si sa počas ciest so situáciou, kedy si už vážne uvažovala o tom, že si dáš niečo, čo je s ideou vegánstva v rozpore? Či už z dôvodu tvojej chuti alebo proste zo zúfalstva, že nie je k dispozícii nič čisto rastlinného?
Aby som bola úprimná, na nevegánske jedlo nemám nikdy chuť. Keď viem, koľko utrpenia sa za ním skrýva, nie je to niečo, čo ma priťahuje a čo by som chcela jesť. Po tých rokoch vegánstva už mi tie veci ani nevoňajú, skôr naopak. Dať si niečo nevegánskeho by ma ani nenapadlo, rovnako tak, ako by množstvo Európanov ani v krajnej situácii nezjedla psa alebo mačku. Myslím si, že vždy existuje nejaká iná možnosť.
Bez vločiek a energy tyčiniek nie je ráno
Čo by si ľuďom stravujúcim sa alternatívne odporučila pred cestou zistiť a bez čoho rozhodne nevyraziť? Vozíš so sebou vždy aspoň nejakú malú zásobu jedla?
Určite odporúčam pozrieť na happycow.net a zistiť, aké sú vegánske možnosti v danej lokalite. Užitočné sú tiež vegánske skupiny daného mesta alebo danej krajiny na Facebooku, kde miestny vždy radi odporučia nejaké dobré podniky a obchody. No a potom už neostáva iné než len skúmať a hľadať.
Ja so sebou poslednú dobu vozím ovsené vločky, rastlinný proteín a para orechy, aby som mala vždycky niečo na raňajky, ako už z toho dôvodu, že väčšinou cestujem lowcost, tak kvôli vegánstvu. Taktiež si občas beriem nejakú zelenú zmes chlorely, spiruliny a ďalších superfoods, aby som si na cestách doplnila vitamíny a minerály, pretože keď chce človek ochutnať miestnu kuchyňu, moc šalátom a podobným veciam nedá. Na svoju poslednú dlhšiu cestu na Kubu som si so sebou zbalila aj pár energy a proteínových tyčiniek, keby bolo najhoršie. A musím povedať, že sa nakoniec naozaj hodili a boli sme radi, že sme ich mali.
S vegánstvom sa úzko spája taktiež ekológia. Snažíš sa, aby tvoje cestovanie poškodzovalo našu planétu čo najmenej (tŕňom v oku mnohých ekológov je napríklad letecká doprava) alebo tento aspekt na cestách až tak neriešiš?
Či už robím čokoľvek a som kdekoľvek, vždy sa snažím jednať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Rozhodne sa zameriavam na to, aby som na cestách nepoužívala plasty, takže so sebou vozím krabičku na jedlo, drevenú lyžicu, paličky, fľašku na vodu a bambusovú slamku. No a k leteckej doprave. Keď je to prijateľné časovo a finančne, snažím sa vždy voliť autobus alebo vlak. Napríklad v Ázii som robila len pár nutných preletov, inak som používala autobusy. Chcela by som ale určite zmieniť, že práve živočíšna výroba je pre našu planétu omnoho horšia než letecká (alebo akákoľvek iná) doprava, čo už si množstvo „ekológov“ neuvedomuje a mäso a ďalšie živočíšne výrobky jedia.
Myslím si ale, že každý robíme, čo je v našich silách. Nie som zástancom toho, že každý, kto sa o niečo snaží, musí robiť všetko alebo nič. Aby sme boli 100% eko, nesmeli by sme používať elektrinu, akúkoľvek dopravu, jedlo by sme si pestovali všetko sami na záhrade a oblečenie radšej nenosili vôbec. Samozrejme zámerne preháňam, ale chcela som len načrtnúť, že je lepšie robiť všetko, čo je v mojich silách a občas letieť lietadlom než sa na všetko vykašlať, pretože občas zvolím leteckú dopravu.
Hudba budúcnosti? Austrália a vegánska kuchárka
Kam sa chystáš v najbližšej dobe a čo je tvojim najväčším cestovateľským snom?
Zrovna, keď odpovedám na tvoje otázky, sedím vo vlaku do Viedne, odkiaľ zajtra letím do Estónska. Je to moja prvá návšteva tejto zeme, takže sa moc teším, že zase uvidím niečo nového a trochu si odpočiniem od práce. No a môj najväčší cestovateľský sen? Už dlho sa chcem pozrieť do Austrálie, najlepšie si tam zaobstarať dodávku a celé to tam precestovať. Ale zatiaľ asi nenastal ten správny čas a vždy vyhrala nejaká iná destinácia.
V súčasnej dobe sa venuješ tvorbe kuchárky. Nájdeme v nej aj recepty inšpirované cudzokrajnou kuchyňou?
Určite. Nie je to síce kuchárka, ktorá by bola priamo zameraná na recepty z mojich ciest, ale vzhľadom na to, že ide o takú zbierku mojich obľúbených receptov, objavia sa tam aj nejaké dobroty, ktoré som objavila na cestách. V budúcnosti by som ale určite rada nejakú kuchárku zamerala napríklad na ázijskú alebo konkrétne kórejskú kuchyňu, pretože ju jednoducho milujem!
Ďakujem za tvoj čas a prajem množstvo úspechov a šťastných ciest!
Kto je Veronica Leroy?
Veronica je youtuberka a instagramerka, ktorá miluje cestovanie. Prostredníctvom svojich sociálnych sietí sa taktiež snaží inšpirovať k zodpovednej voľbe toho, čo si naložíme na tanier s ohľadom na zdravie (naše aj planéty) a práva zvierat, a to doma aj na cestách. Má vlastnú značku fairtrade oblečenie a práve tvorí svoju prvú kuchárku.
Žiadne komentáre