Kým bez jedla človek vydrží aj týždne, bez vody sa zaobídeme sotva pár dní. Oboje je na treku dôležité na udržanie dobrého výkonu i pohody. Preto sme predchádzajúci diel seriálu Krok za krokom venovali práve stravovanie na túrach a tentoraz sa pozrieme na doplňovanie tekutín: Aké množstvo vody si vziať so sebou? V čom ju niesť? A ako zabezpečiť jej čistotu?
Koľko vody budem na treku potrebovať?
Rôzne zdroje odporúčajú vypiť rôzne množstvo vody za deň. Zrejme najčastejšie sa stretnete so vzorcom telesná váha v kg / 30 = odporúčané denné množstvo tekutín v litroch. Napríklad človek vážiaci 80 kilogramov by teda mal vypiť 2,66 litrov vody za deň. Do tohto príjmu tekutín sa nepočíta káva, čierny čaj a samozrejme ani alkohol. Uvedený vzorec (a mnoho ďalších podobných) je však iba orientačné, skutočná potreba sa bude odvíjať napríklad od podaného výkonu, teploty a vlhkosti prostredia, ale aj od individuálnych nárokov každého z nás. Všeobecne sa teda optimálne množstvo prijatých tekutín stanoviť nedá. Môžete však pre orientáciu vyjsť z vyššie uvedeného vzorca a vypočítaný objem považovať za minimum.
Koľko vody budem NAOZAJ potrebovať?
Čo sa týka mojich osobných skúseností, zatiaľ čo v zime mi stačí na deň asi 2-2,5 litrov vody, keď je horúce leto, na náročnejším pochode za deň vypijem aj 6 litrov. Tiež je dôležité počítať s tým, že voda nie je potrebná len na pitie, ale môže prísť vhod aj na varenie, opláchnutie, hygienu alebo napríklad na očistenie rany. Je však samozrejme nemysliteľné niesť so sebou na týždennom treku 20 litrov vody. Nezaťažovať sa nesením vody a piť „do zásoby“ zo studničiek tiež nemá zmysel. Obličky dokážu spracovať asi len 300-350 ml vody za hodinu. Kde teda získať ďalšiu vodu, keď sa pohybujete mimo civilizáciu a studničky sú vyschnuté?
Čistenie vody
Existujú štyri základné spôsoby, ako zbaviť vodu nečistôt: prevarením (aspoň 10 minút prudkým varom, popr. destilácia), filtrácia (s pomocou outdoorových filtrov), chemické čistenie (napr. dvojstupňové chemické sety) a UV žiarením (prenosnou lampou). Takto môžete získať pitnú vodu z akéhokoľvek prírodného zdroja, ktorý nie je znečistený anorganickými odpadmi civilizácie. Pri chemikáliách už musíme byť opatrnejší: nie všetky filtre a metódy ich dokážu z vody odstrániť.
Pri zdrojoch teda platí, čím bližšie k prameňu a čím ďalej od ľudských sídiel, komunikácií, priemyslu a polí, tým je väčšia šanca, že voda bude menej závadná. Ak je v blízkosti pole, snažte sa získať vodu nad ním, a nie pod (aby ste sa vyhli priemyselným hnojivám, pesticídom, herbicídom a iným -cidom splaveným do vôd).
Ako často piť?
Už sme si povedali, že obličky dokážu spracovať asi 300-350 ml vody za hodinu. Na treku navyše platí (podobne ako s jedlom) zásada piť pravidelne po menších dávkach. Ideálne je preto dopriať si približne každých 15 minút dúšok vody. Na tento účel sa perfektne hodia hydrovaky s hadičkou. Vak s vodou sa zavesí na špeciálne pútko vnútri batoha, vloží do určeného vrecka, hadička sa pretiahne skrytým otvorom a upevní na ramennom popruhu. Keď sa potrebujete napiť, stačí povytiahnuť hadičku a nasať vodu zvnútra batoha. Môžete tak piť pohodlne a pravidelne počas chôdze, bez toho aby ste museli každú štvrť hodinu dávať dole ťažký batoh z chrbta.
Výber vhodnej nádoby
V našom sortimente nájdete celú paletu fliaš. Od veľmi ľahkých plastových fliaš (napr. Nalgene Narrow Mouth 1 l), odolných kovových (napr. Mizu V8 Stainless), až po fľaše sklenené (napr. CamelBak Eddy Glass 0,7 l). Môžete si vybrať v objeme od 0,35 l (napr. Nalgene Flask 0,35 l) až po 1,5 litra (napr. Nalgene Wide Mouth 1,5 l).
Veľmi praktické sú tiež mäkké vaky (napr. Salomon Soft flask 0,5 l alebo Hydrapak Stash 1 l), ktoré sú jednak veľmi ľahké, ale predovšetkým nezaberajú v batohu viac miesta než koľko v nich nesiete vody. Hodí sa perfektne ako záložná/náhradná fľaša. Osobne sa mi totiž osvedčilo brať si viac nádob, než koľko si so sebou nesiem vody. A to z dvoch dôvodov: Pokiaľ budú zdroje vody ďalej od seba, dodatočný objem sa bude hodiť. Po druhé, ak fľašu zničíte alebo stratíte, budete radi za náhradnú.
K fľašiam sa tiež môžu hodiť rôzne doplnky: napríklad izolačné obaly (napr. Nalgene Bottle Clothing Classic Neoprene Green/gray), ktoré udržia nápoj dlhšie teplý alebo studený, sady na čistenie vakov (napr. CamelBak Reservoir Brush kit), redukcia pre jednoduchšie pitie (napr. Nalgene Easy Sipper 63mm Yellow) a náhradné diely k rôznym typom fliaš.
Ďalšie tipy pre výber fľaše nájdete v našej poradni.
Teraz sa už v otázkach ohľadom pitného režimu nestratíte. A aby ste sa nestratili ani v teréne, venujem nasledujúci diel seriálu Krok za krokom orientáciu a prácu s mapou.
Photo #2 by Jeremy Bishop on Unsplash
Žiadne komentáre