Prichádza jeseň, teda ten pravý čas vycestovať do tropických zemí. Práve v tomto prípade je ale dobré nechať sa očkovať proti exotickým chorobám, poprípade vedieť, ako sa nákaze vyhnúť. Aká je prevencia? A na ktoré očkovania by ste nemali zabudnúť?
Základným pravidlom je začať očkovanie riešiť čo najviac s predstihom. Ideálne je sa do očkovacieho centra objednať aspoň tri mesiace dopredu. Niekedy sa totiž na vakcínu čaká dlhšiu dobu, inokedy je potrebné očkovanie rozdeliť na niekoľko častí a medzi nimi urobiť aj niekoľko dní rozostup.
Kde hľadať aktuality?
Nariadenie a odporúčanie vakcín sa odvíja od aktuálnej situácie. Môže sa vám teda stať, že do niektorej zeme vás bez odpovedajúceho očkovania nepustia. Ministerstvo zahraničných vecí na svojom webe pravidelne informuje o situácii vo svete a vydáva odporúčania, aké očkovanie pre danú lokalitu zvoliť.
Organizácia Centers for Disease Control and Prevention aktuálnu situáciu monitoruje taktiež a zverejňuje epidemiologické odporúčania. Na ich webe si aj pohodlne vyhľadáte zem, do ktorej budete cestovať, a s ňou spojené ochorenia, proti ktorým je dobré sa chrániť. Niekedy sa doporučené alebo povinné očkovanie líši aj región od regiónu, poprípade podľa aktuálnej endemickej oblasti.
Medzinárodný očkovací preukaz
Aby vás pri vstupe do exotickej zeme nestretli komplikácie. Je nutné mať povinné očkovanie zaznamenané v medzinárodnom očkovacom preukaze. Zapísať sa doňho môžu aj očkovania dobrovoľné. Skladá sa z dvoch dokumentov, certifikátu o platnom očkovaní a vlastného medzinárodného očkovacieho preukazu. Pravidlá pre jeho vyplnenie sú veľmi striktné a dáta musia byť v angličtine alebo francúzštine.
Aktuálne existujú dve choroby, proti ktorým musí byť cestovateľ zaočkovaný – žltá zimnica, pokiaľ cestuje do endemických oblastí alebo nimi prechádza, a meningokoková meningitída pre pútnikov do Mekky. Preukaz vystavujú očkovacie centrá alebo centrá cestovnej medicíny.
Chorvátsko Francúzsko Španielsko Taliansko | Hepatitída A a B Besnota |
Turecko | Hepatitída A a B Besnota Brušný týfus |
Čína | Hepatitída A a B Brušný týfus Encefalitída* Obrna** Besnota Žltá zimnica Prevencia malárie |
Mexiko | Hepatitída A a B Brušný týfus Besnota Prevencia malárie |
Thajsko | Hepatitída A a B Brušný týfus Encefalitída*** Besnota Prevencia malárie Žltá zimnica |
Indonézia | Hepatitída A a B Obrna (po porade s lekárom) Brušný týfus Encefalitída*** Besnota Žltá zimnica Prevencia malárie |
Austrálie | Hepatitída A a B Besnota Encefalitída (na Torresove ostrovy) |
Tanzánia | Hepatitída A a B Brušný týfus Cholera (len pár regiónov) Prevencia malárie Besnota |
Keňa | Hepatitída A a B Brušný týfus Cholera (len pár regiónov) Prevencia malárie Meningitída (v sezóne****) Besnota Žltá zimnica |
*hodí sa pre cestovateľov, ktorí v zemi strávia viac než mesiac alebo budú cestovať do divokej prírody a na vidiek
**odporúča sa pre cestovateľov do oblasti Xinjiang
***hodí sa pre cestovanie do prírody a na vidiek aj pre cesty kratšie než mesiac
****odporúča sa v sezóne medzi decembrom a júnom
Zdroj: wwwnc.cdc.gov
Prevencie nie je nikdy dosť
Umývajte si ruky
To je proste základ. Obrovské množstvo chorôb sa prenáša dotykom, takže aj keď si nesiahate do úst, môžete infikovať jedlo alebo aj vodu. Postačia dezinfekčné prostriedky vo forme gélu, spreja alebo vlhčených utierok. Použite ich pred jedlom, po návšteve toalety, ale napríklad aj v českých vlakoch a autobusoch.
Hľadajte len pitnú vodu
V rozvojových krajinách je nutné používať na čistenie zubov, pitie, ale aj varenie len balenú vodu, nikdy nie vodu z kohútika. Filtračné tablety alebo iné chemické dezinfekcie sú vhodné len pri krátkodobom cestovaní. Preto sa pri cestovaní do chudobnejších zemí alebo do oblastí bez istoty pitnej vody vyplatí investovať do fľaše s trojitým filtrom, ktorá vyčistí akúkoľvek stojatú aj tečúcu vodu. Pozor na ľad, ten si totiž väčšina reštaurácií a barov vyrába z kohútikovej vody.
Nepodceňujte hmyz
Práve hmyz sa stáva najväčším nepriateľom čo sa týka prenosu chorôb. Jedinou prevenciou nielen obávanej malárie je moskytiéra. Tá musí byť dostatočne veľká a hlavne ju každý večer skontrolujte, či nemá trhliny. Komár, ktorý prenáša maláriu, je menší než sú slovenské komáre a aj malou dierkou sa cez sieťku dostane. Miesto v kufri nájdite aj pre repelent.
Aké očkovanie je napríklad pre najnavštevovanejšie krajiny sveta sa dočítate v tabuľke, ani tak ale nevynechajte pár klikov na webe Ministerstva zahraničných vecí a poprípade aj návštevu očkovacieho centra.
Tip: chystáte sa do zahraničia na dlhšiu dobu? Možno by ste mali vedieť, ako bezpečne previesť nadrozmernú batožinu.
Zdroj fotografií: pixabay.com
Kde zohnať tú cestovnú batožinu? Zamierte na e-shop:
Žiadne komentáre