Dovolenka či viacdenný výlet sa automaticky spája s rezerváciou hotela. Kedysi možno štandard, dnes už však trendy mieria trochu iným smerom. Niektorým cestovateľom (a ich ochote do ubytovania investovať) hotelové rezorty jednoducho nesedia. V dobách internetu a zdieľania sú našťastie možnosti omnoho veľkorysejšie.
Účel svätí prostriedky
Najprv je dobré si ujasniť, čo vlastne od dočasného ubytovania očakávate. Ak vyrážate na obchodnú cestu, na ktorej máte pôsobiť reprezentatívne, možno predsa len s radosťou ostanete v klasickom hoteli. Pokiaľ sa však vydávate na eurotrip alebo putovanie s veľkým batohom na chrbte, alternatívne ubytovanie dodá vašej ceste autentickosť a môže tiež odľahčiť váš rozpočet.
Ohľad berte samozrejme aj na ostatné osadenstvo – predovšetkým na deti či zvieracích miláčikov. Za zváženie stojí taktiež pocit bezpečia či zaistenie pitnej vody v niektorých menej vyspelých krajinách. Jednoducho zhodnoťte všetky pre a proti a vyberte ideálnu možnosť v súlade s vašimi preferenciami.
Apartmány a hostely
Prvým variantom, ktorý vám umožní užiť si dostatok komfortu, ale zároveň sa vyhnúť klasickému hotelovému ubytovaniu, sú samostatné apartmány. Nájdete ich napríklad na webe Booking.com alebo jednoducho zadaním do akéhokoľvek internetového vyhľadávača. Väčšinou sa jedná o izbu s vybavenou kuchyňou a sociálnym zariadením, v ktorej ste sami svojim pánom. Upratovanie, varenie a ďalší servis je teda len a len na vás. Stále sa však jedná o pomerne drahú záležitosť, obzvlášť v porovnaní s niektorými ďalšími nižšie zmienenými možnosťami.
Báť sa nemusíte ani hostelov. Jedná sa o pomerne lacné ubytovne, často so zdieľanými izbami, v ktorých nemožno očakávať žiadny veľký luxus. V drvivej väčšine prípadov sa však nemusíte obávať ani špiny ani nevítaných návštevníkov v podobe ploštíc a inej hávede. Nespornou výhodou (výmenou za mierne uskromnenie) je okrem nízkej ceny taktiež možnosť zoznámenia sa so zaujímavými ľuďmi.
Vždy samozrejme záleží na konkrétnom ubytovacom zariadení a vašich potrebách a štandardoch, z ktorých nechcete zľavovať (napríklad prístup k internetu, raňajky, vlastná kúpeľňa, izby výhradne pre mužov a ženy a podobne). To ideálne pre vás môžete nájsť napríklad na Hostelworld.com alebo na HostelBookers.com.
Airbnb
Izba, byt či dom, ktorý nie je jeho majiteľom momentálne využívaný, je možné buď prenajať, alebo nechať ležať ľadom. To je však určite škoda! O tomto sú presvedčení aj zakladatelia Airbnb – služby prepájajúce vlastníkov nehnuteľností s cestovateľmi, ktorí tu radi zložia na pár dní či týždňov hlavu.
Podobná príležitosť vám príde vhod predovšetkým v prípade, že sa chystáte v cudzom meste stráviť dlhší čas – presnejšie povedané takú dobu, ktorá by sa vám v klasickom hoteli pekne predražila, zároveň je však príliš krátka na to, aby ste si nejaké obydlie rovno prenajali.
A ako to celé funguje? Jednoducho. Na portáli Airbnb.com zadáte svoje požiadavky a potom si už len vyberiete najsympatickejšiu ponuku. Priamo cez formulár na webovej stránke potom kontaktujete ponúkajúceho a aj platbu vykonáte online. Pri výbere sa môžete orientovať predovšetkým podľa ceny a užívateľských recenzií.
Môže sa jednať o zdieľané alebo samostatné ubytovanie, každopádne však nečakajte hotelové služby. Vlastne sa ubytovávate u niekoho doma (často tu majitelia majú aj množstvo osobných vecí), a teda je potreba k tejto službe pristupovať ako keď prespávate u známych. Niektorí hostitelia sa nachádzajú na druhom konci sveta (na predanie kľúčov potom pošlú poverenú osobu alebo vám prezradia ich tajnú skrýšu), iní sa s vami naopak radi stretnú a napríklad vás aj prevedú po meste.
Pokiaľ by ste na Airbnb radi ušetrili, sledujte last minute ponuky. S niektorými hostiteľmi (ak nemajú v profile priamo zdôraznené, že sa jedná o fixnú cenu) môžete taktiež skúsiť (zdvorilo!) zjednávať a poplatok za ubytovanie tak mierne znížiť.
Couchsurfing
Ďalšou, tak trochu hipsterskou možnosťou, ako niekde prenocovať bez nutnosti platenia hotela, vhodnou predovšetkým pre single cestovateľov, je couchsurfing. Ako už názov napovedá, proste sa vyspíte u niekoho na gauči. Pri hľadaní môžete využiť špecializovaný portál Couchsurfing.com alebo sa porozhliadnuť v niektorej zo skupín na Facebooku a dohodnúť sa tzv. na vlastnú päsť.
Couchsurfing môže byť skvelým spôsobom, ako nájsť kamarátov a sprievodcov v cudzích krajinách a mestách, zároveň sa však vyplatí byť obozretný. Predsa len sa nasťahujete na gauč človeku, ktorého vidíte prvý krát v živote. Dôverovať vám však musí aj váš hostiteľ, takže ste vlastne na rovnakej lodi. Opäť sa vyplatí dať na referencie a treba si aj s hostiteľom vopred vymeniť pár správ.
Couchsurfing je spravidla zdarma. Vhodné je však priviesť hostiteľovi drobnú pozornosť (napríklad typickú pre našu krajinu), byť milý a nápomocný (napríklad s domácimi prácami) a taktiež byť ústretovými spoločníkmi. Mnohým poskytovateľom ide totiž o zaujímavú spoločnosť. Vy zase môžete získať sprievodcu cieľovou destináciou či cenné rady „domorodca“.
Na vlastne nebezpečie
- Kempovanie – ideálne hlavne v letných mesiacoch
- Dopravné prostriedky – nočné cestovanie vlakom či autobusom za vás otázku nocľahu jednoducho vyrieši
- Proste sa k niekomu pozvite – inšpirovať sa môžete napríklad známym cestovateľom Ladislavom Ziburom, ktorý sa pri svojich výpravách naučil brilantne využívať pohostinnosť miestnych obyvateľov
A čo vy? Máte s podobnými službami osobnú skúsenosť? Tešíme sa na vaše komentáre!
Zdroj fotografií: pixabay.com
Žiadne komentáre