Výprava do prírody je príležitosťou na odreagovanie, nevšedným zážitkom s priateľmi, zbližovanie sa s krajinou, prekonávanie samého seba, sebapoznanie, zamyslenie, alebo naopak ponorenie sa do prítomnosti.
Či už vás poháňa akýkoľvek dôvod, pravdepodobne budete hľadať spôsob, ako cestu prežiť v čo možno najväčšom pohodlí a bez komplikácií. To znamená mať so sebou všetko, čo budete potrebovať, vrátane dostatku jedla a vody, a tiež byť pripravení na možné prekážky.
Preto som pre vás vytvoril tento seriál, ktorý vám môže poskytnúť inšpiráciu pre vaše dobrodružstvo. Postupne sa budem venovať témam ako sú výbava, vhodný batoh, orientácia, strava, pitný režim a tak ďalej.
Poďme teda rovno na prvú tému a prejdime si zoznam vecí, ktoré môžete v teréne potrebovať. Vykročíme tak na spoločné putovanie naprieč seriálom Príprava na trek krok za krokom, ktorý nám okrem iného pripomenie, že (i) cesta je cieľ a je dobré si ju náležite užiť.
Čo si na trek nezabudnúť?
Šťastie praje pripraveným, hovorí sa. A aj keby neprialo… sú pripravení. Hoci sa dá chodiť pomerne naľahko, lepšia vybavenosť znamená väčšie pohodlie a lepšie štartové podmienky na zvládnutie prípadných krízových situácií. Na druhú stranu, ak so sebou ponesiete štyri páry topánok, pol kuchyne a sto päťdesiat metrov lana, váš chrbát a nohy vás príliš nepochvália. Ideálnou cestou je samozrejme mať presne toľko, koľko budete potrebovať – ani viac, ani menej. To sa ľahko povie, ale ťažšie odhadne. Preto som pre vás spísal niekoľko tipov na vybavenie, ktoré sa na treku môže hodiť:
Vhodné obutie
Prvá položka na zozname výbavy je samozrejmosťou, napriek tomu a práve preto ju musím uviesť na prvom mieste – vhodné topánky. Kvalitná a pohodlná obuv primeraná terénu, podnebiu a vzdialenosti je základom doslova každého kroku. Môžu sa hodiť aj náhradné topánky, napr. ľahké sandále, ak sa primárna topánky poškodí alebo premoknú. Sandále možno tiež využiť v horúcom počasí a v menej náročnom teréne. Predtým, než vyrazíte, nezabudnite obuv, oblečenie a batoh dôkladne impregnovať (môže poslúžiť impregnácia v spreji alebo včelí vosk na kožené výrobky).
Oblečenie do každého počasia
Čo sa týka oblečenia, zvyčajne nosím: nepremokavú bundu, mikinu či vestu, dve až tri tričká, dvoje nohavice (odporúčam jedny s odopínateľnými nohavicami), rukavice, šál/nákrčník, čiapku, návleky a spodky do zimy, ponožky a spodná bielizeň podľa dĺžky cesty. Zvlášť rezervné oblečenie, ale aj ďalšie vybavenie je dôležité udržať ďaleko od vody. Pred dažďom vaše veci spoľahlivo uchráni pršiplášť na batoh, ktorý je súčasťou výbavy niektorých batohov alebo ho môžete kúpiť samostatne. Vodotesne zabalené oblečenie zaručí, že budete mať suchú alternatívu, pokiaľ napr. spadnete aj s batohom do rieky.
Vás samotných potom v suchu udrží oblečenie s vysokým vodným stĺpcom (ideálne aspoň 20 000 mm) alebo nepremokavé pončo. To môže navyše poslúžiť ako prístrešok na táborenie, podložka na sedenie vo vlhkom či chladnom počasí alebo ako ďalšia tepelná vrstva v núdzových prípadoch.
Táborenie
Ku každému treku neodmysliteľne patrí vybavenie na spanie. Spacák prispôsobený ranným teplotám a odolná karimatka sú samozrejmosťou. Ďalej, podľa toho, aký štýl prespávania vám vyhovuje, môžete zvoliť buď stan, bivakovacie vrece, hojdaciu sieť, plachtu, pončo, prípadne konštrukciu na stavbu prístrešku a pod. Budete sa teda zrejme rozhodovať medzi pohodlným, ale ťažkým stanom, alebo minimalistickými a ľahkými alternatívami.
Doplňte energiu
A ak nemáte v pláne studenú stravu, využijete vybavenie na varenie: varič (s dostatkom náplne), dostatočne veľký ešus s pokrievkou (odporúčam minimálne 1 liter), odolnú lyžicu, poprípade hrnček. Pre pohyb v noci a táborenie sa bude hodiť výkonné svietidlo, či lepšia čelovka, ktorá vám ponechá obe ruky voľné (čo je užitočné pri táborení, hľadaní v batohu, zostupe s palicami a pod.). Odporúčam vodoodolnú čelovku s možnosťou voľby intenzity svietenia, stroboskopom a červeným svetlom (nenarušuje toľko prirodzené „nočné videnie“ ako biele svetlo). K úžitku môžu tiež prísť aj nabité náhradné batérie.
Základné vybavenie
Čo sa týka nástrojov, kľúčovým prvkom vybavenia je nôž. Bude sa hodiť na stravovanie, táborenie, úprave výstroja, výrobe provizórnych nástrojov a ďalším činnostiam. Buď môže poslúžiť väčší vreckový nôž (ideálne s integrovanou pílkou a ďalšími nástrojmi) alebo veľký pevný nôž. Medzi základné vybavenie patrí tiež zapaľovač a zápalky, či už máte v pláne táboriť alebo nie. Oheň poslúži na zahriatie, ohriatie jedla, sušenie aj pre odohnanie komárov.
Čo sa týka zápaliek, odporúčam ne-bezpečnostné (môžete ich škrtnúť o čokoľvek), prípadne špeciálne upravené proti vetru a vlhkosti. Zapaľovač preferujem tryskový (je výrazne výkonnejší). Aby ste tiež dokázali v krízovej situácii (a veľmi vlhkom prostredí) oheň ľahko rozložiť, hodí sa zápalný prostriedok (napr. liehové tablety, menšie sviečka a pod.).
Udržte smer
Na treku tiež sa nezaobídete bez dobrej mapy, či už siahnete po papierovej alebo elektronickej verzii. Ak máte v pláne používať papierové mapy, odporúčam zohnať/vytlačiť si ich s dostatočným priestorom okolo vašej trasy, aby sa nestalo, že z mapy „vyjdete“ a stratíte sa. Obdobne to platí aj pre stiahnuté offline mapy (napr. ak sa pohybujete blízko hraníc, hodí sa stiahnuť mapy i susednej krajiny). Papierové mapy sa tiež oplatí zaizolovať. Naozaj nie je nič horšie ako rozmočená mapa. O mapách si viac povieme v treťom diele tohto seriálu, ktorý venujem orientácii.
Ďalším užitočným prvkom vybavenia je lano, ktoré nájde mnohostranné využitie: oprava výstroja, pripevnenie dodatočných vecí k batohu, náhrada za opasok či šnúrky, zdolávanie prekážok, prvá pomoc, tvorba prístrešku atď. Zvlášť praktický je v tomto ohľade ľahký a skladný paracord.
Odporúčam dĺžku minimálne 20 metrov a priemer 4 mm, ktoré unesie viac ako 250 kg.
Predmetom, ktorý má medzi základnou výbavou svoje nespochybniteľné miesto, je aj lekárnička. Jej obsah preto preberiem trochu detailnejšie:
Lekárnička
Lekárnička sa môže hodiť nielen vám, ale aj vašim spolupútnikom. Každý trek obnáša určité riziko, pretože sa často pohybujeme v náročnom a neznámom teréne, zaobchádzame s ohňom, nožom a pod. S únavou sa zvyšuje pravdepodobnosť chyby a nesmieme zabudnúť ani na dodatočnú váhu, ktorú nesieme na chrbte (a ktorá sa prejaví na každom ťažšom došliapnutí). Zažívacie ťažkosti, hnačka, či samotná bolesť tiež môžu váš výlet nemálo znepríjemniť. Lekárnička môže znamenať rozdiel medzi relatívnym pohodlím a utrpením pri každom kroku, ale aj rozdiel medzi životom a smrťou. Nechcem vás tu však zbytočne strašiť. Úzkostlivá príprava na všetky možné čierne scenáre nie je práve dobrou štartovacou čiarou pre výlet. Riziko neradno preceňovať a zbytočne sa stresovať, na druhú stranu ho však nie je dobré ani podceňovať.
Preto by v lekárničke nemali chýbať najmä:
- Prostriedky prvej pomoci: široký obväz, široké škrtidlo, prípravok na zrýchlenie zrážanlivosti krvi, fólie pre pneumotorax, dýchacie rúška.
- Prostriedky na drobné ošetrenia: ovínadlo, náplasti rôznych veľkostí a priedušnosti, dezinfekcia, leukoplast, zásyp na nohy, gél na popáleniny, bodnutie hmyzom a pod.
- Lieky na liečbu chorôb: lieky proti horúčke, zápalom, bolesti, hnačke, zápche, alergiu a osobné špecifické lieky. Hodia sa tiež horčíkové tablety proti svalovým kŕčom.
- Univerzálne prostriedky: rukavice, nožnice, šatka, opaľovací krém v malom balení.
Privolanie pomoci
Ak sa dostanete do krízovej situácie (ako príklad uvediem zlomenú nohu), prípadnému podchladeniu môže zabrániť izotermická fólia. Tú možno tiež použiť aj ako signalizačný prostriedok na privolanie pomoci (kovová vrstva dobre odráža nielen teplo, ale i svetlo). Na rovnaký účel môže slúžiť píšťalka, ktorá býva niekedy súčasťou hrudných popruhov batohov (napr. Lowe Alpine AirZone Trail Camino 37:42), alebo intenzívne svetlo.
Hlavným signalizačným prostriedkom bude ale zrejme mobilný telefón. Ten je v mnohých smeroch zázračne multifunkčným nástrojom (navigácia, svetlo, internet, počasie, privolanie pomoci atď.), ale prílišná dôvera v neho sa nemusí vyplatiť. Stačí byť mimo signál alebo sa telefón rozbije, zmokne, stratíte ho alebo sa jednoducho vybije. Potom neprídete len o jeden nástroj, ale hneď o niekoľko, ak nemáte iné alternatívy. Preto odporúčam nespoliehať v zásadných oblastiach len na jediný kus výstroje, ale mať pripravené alternatívy.
Ďalšie užitočné vybavenie
Medzi ďalšie položky, ktoré môžu prísť k úžitku, patria rezervné peniaze vo všetkých menách štátov, cez ktoré sa budete pohybovať. Rezervné peniaze odporúčam uložiť oddelene od peňazí primárnych (napr. jedny mať pri sebe a druhé v batohu), a to pre prípad straty. Situácia, kedy ste stovky kilometrov od domova a nemáte ani na lístok, neznie príliš lákavo. To isté platí pre všetky rezervné predmety a predmety s podobnou rolou: nedávajte ich na rovnaké miesto.
Na treku sa tiež môže hodiť rýchloschnúci uterák, na ostrom slnku oceníte pokrývku hlavy (poslúži aj všestranná šatka) a slnečné okuliare. V neposlednom rade sa budú hodiť papierové vreckovky či toaletný papier. Univerzálne využiteľné igelitové vrecká a uzatvárateľné vrecká sú tiež praktickou maličkosťou, ktorá môže prísť vhod. Na usušení mokrej bielizne využijete už spomínané lano a kolíky. Ihlu a niť oceníte pri oprave oblečenia. Na predĺženie výdrže telefónu sa môže hodiť ľahšia power banka. A určite nezabudnite na hygienické pomôcky, peniaze, doklady, vodu a jedlo, ktoré majú sklony zostávať doma (rovnako ako z vlastnej skúsenosti často zabúdaná soľ). A aby ste všetky tieto veci mali kam uložiť, budete samozrejme potrebovať vhodný a pohodlný batoh. Jeho výberu venujem nasledujúci diel.
Zdroje:
(1) http://www.czechout.cz/article/poradna/co-si-sbalit-na-trek
Žiadne komentáre