Zvierací miláčik váš život určite obohatí, zároveň je to však veľký záväzok a na cestách častokrát aj drobná komplikácia. Na čo pri cestovaní s miláčikmi nezabudnúť a kedy ich radšej nechať doma? Spísali sme pre vás základné pravidlá a na radu sme sa spýtali aj odborníkov.
Šťastie praje pripraveným
Bez plánovania sa pri cestovaní s miláčikmi zaobídete len ťažko. Je potrebné sa pripraviť nielen na cestu samotnú, ale prispôsobiť zvieratám aj plánované ubytovanie (Tolerujú v hoteli zvieratá? Bude v okolí priestor na venčenie?). Samozrejmosťou sú dostatočné zásoby potravy, prípadných liekov a všetkého, čo by vášmu štvornohému miláčikovi objektívne chýbalo.
Tip: Pre istotu si vyhľadajte kontakt na najbližšiu veterinárnu ordináciu.
Myslite ale tiež na ľudí – u svojich spolucestujúcich vyzistite, či náhodou netrpia alergiou na zvieraciu srsť a či sú ochotní znášať určité obmedzenia, ktoré môžu z prítomnosti zvieraťa plynúť.
Zvieratá na cestovanie do väčšiny zemí potrebujú pas či očkovací preukaz, mikročip, a predovšetkým platné očkovanie proti besnote. Niektoré štáty majú požiadaviek viac – napríklad odčervenie či ďalšie očkovanie. Sú ale aj krajiny, ako napríklad Island, kde psi musia prejsť štrnásťdennou karanténou. Pokiaľ sa tam teda nevydávate aspoň na mesiac, nechajte svojho štvornohého spoločníka radšej doma.
Zbaľte to
Jednu malú batožinu vyhraďte priamo svojmu miláčikovi. Nezabudnite na pelech, vôdzku, kŕmenie a pamlsky, obľúbenú hračku alebo napríklad chladiacu podložku a ďalšie vychytávky. Vždy tiež myslite na dostatok vody.
Samozrejme nechceme maľovať čerta na stenu, ale ako sa hovorí, náhoda je blbec. Majte preto so sebou vždy aj fotografiu vášho miláčika. Značne to uľahčí jeho identifikáciu v prípade straty. Pomôže tiež prívesok s informáciami o mene zvieraťa a majiteľa, s adresou a telefónnym číslom, umiestnený na obojku. Môžete pridať aj nálepku s adresou hotela.
Cestovanie lietadlom
Na odporúčania šité vášmu miláčikovi na mieru je ideálne spýtať sa priamo vášho veterinára – či už sa jedná o zmenu režimu v kŕmení či prípadnému podaniu ukľudňujúcich liekov.
Vždy si včas overte podmienky konkrétneho dopravcu a zákony cieľových zemí. Medzi štandardné požiadavky patrí potvrdenie o zdravotnom stave zvieraťa. Väčšina aeroliniek dovoľuje cestovať s mačkami a malými psami v špeciálnych prepravkách, ktoré sa zmestia pod sedadlo.
Tip: Berte v úvahu aj rasu vášho psa. Napríklad brachycefalické plemená (psi s krátkym nosom, napr. francúzsky buldoček či boxer) znášajú cestovanie horšie než ostatní.
Ideálny je samozrejme priamy let bez prestupov. V období horúceho počasia radšej voľte ranný či večerný let mimo teplotné maximá, v zime naopak skôr okolo poludnia. Na letisku každopádne dorazte včas a v prípade väčších miláčikov zaistite včasné odbavenie. Pokiaľ beriete zviera na palubu, snažte sa check-in absolvovať medzi poslednými. Preľudnený odletový terminál môže zviera zbytočne stresovať. V lietadle radšej upozornite palubný personál, či už máte psa umiestneného pod sedadlom či v batožinovom priestore.
Cestovanie autom
Jazdu autom je vhodné natrénovať. Jednoducho pred dlhou cestou vezmite zviera na kratšiu vychádzku, nech si zvykne. Čo však platí bez výnimky – nikdy nenechávajte zviera v aute bez dozoru (predovšetkým v letných mesiacoch hrozí prehriatie, podobne ako u detí).
Píska môžete umiestniť do batožinového priestoru, a to v prepravke, ktorá je zaistená proti pohybu. Pokiaľ sa rozhodnete nechať psa priamo v aute, nemal by sedieť na mieste vedľa vodiča ani posádke na nohách. Zároveň dajte pozor na vystrkovanie hlavy z otvoreného okna – hrozí úraz či infekcia spôsobená zanesením prachu a nečistôt.
Mačky je ideálne umiestniť do (im dobre známej) prepravky. Na krátke vzdialenosti sú vhodné aj špeciálne určené tašky na prenos menších miláčikov. Takto „uloženú“ mačku umiestnite na zadné sedadlo alebo do kufra auta. Nezabudnite na saciu podložku či trochu podstielky pre mačky. S kŕmením však buďte rozvážni – pri jeho nadmernom množstve či nevhodnom načasovaní hrozia žalúdočné nevoľnosti.
Dôležité sú pravidelné prestávky – a to zhruba každé dve až tri hodiny. Miláčikom počas nich doprajme trochu pohybu a čerstvého vzduchu. Je však dobré vziať zviera na ozaj dlhú prechádzku cez cestu samotnú. Tým ho unavíte, a počas cesty tak môže odpočívať (čo príde vhod jemu aj vám).
Základné pravidlá teda poznáte: zaistiť zvieraťu bezpečnosť (pomôžu špeciálne pásy), zvýšiť jeho pocit bezpečia (chránený priestor, dávajte mu najavo svoju prítomnosť, hovorte naň) a postarať sa o jeho komfort (nezabúdajte tiež vhodne regulovať teplotu či hlasitosť rádia).
Cestovanie vlakom alebo autobusom
Pri cestách autobusom je opäť potrebné overiť si podmienky u dopravcu. Väčšinou je vhodné mať zviera v prepravke a zaistiť, aby neprišlo do priameho styku s ostatnými cestujúcimi, pre ktorých by to nemuselo byť vítané. Bežnou požiadavkou je tiež ochranný náhubok.
Cestovanie vlakom býva spravidla najmenej komplikované. Zviera vybavte náhubkom, majte po ruke všetko potrebné a pre istotu sa spýtajte spolucestujúcich v kupé, či im prítomnosť zvieraťa nevadí. Veľkou výhodou je možnosť prejsť sa po chodbe či dostupnosť vody na toaletách.
Tip: Pokiaľ beriete psíka do prírody či kempu, opýtajte sa svojho veterinárneho lekára na účinnú ochranu proti kliešťom a blchám.
Rada na záver: majte súdnosť!
Pokiaľ sa chystáte na náročný pochod divočinou alebo do trópov, kde sa potíte už len samotným žmurkaním, zamyslite sa – nebude pre miláčika lepšie zostať doma? Môže to byť u blízkych, ktorí ochotne poskytnú stráženie, alebo napríklad v špecializovaných psích hoteloch.
Spýtali sme sa odborníkov
Rudolf Desenský, psí psychológ :
„Každého psa stresuje to, čo nepozná a čo zažíva po prvýkrát. Miera stresu sa stupňuje s vekom a s mierou nedostatku správnej socializácie. Z toho vyplýva, že psi, ktorí sú v neustálom kontakte s cudzími ľuďmi a majitelia ich berú takmer všade so sebou, nebudú prežívať stres z cestovania natoľko, ako psi, ktorí sa takmer nedostanú „z baráku“ a ktorí neprichádzajú do kontaktu s cudzími ľuďmi. Predsa len v autobuse alebo vo vlaku nie ste sami, dokonca aj okolo auta sa napríklad na čerpacej stanici pohybujú ďalší ľudia. V prípade, že pes nie je zvyknutý na kontakt s cudzími ľuďmi, bude ho pohyb ľudí naokolo stresovať.
Najnáročnejšie to majú psi pri cestovaní lietadlom, kde obzvlášť s väčšími psami, ktorí nesmú do kabíny, bude manipulovať personál letiska. Preto je nutné, aby bol pes naučený na priamy kontakt s najrôznejšími ľuďmi, pretože pes „netykavka“ bude zbytočne vnímať pohyb ľudí alebo kontakt s nimi ako problém.
Samotné cestovanie možno taktiež natrénovať. Mám vo svojej svorke niekoľko psov, ktorí spočiatku neznášali cestovanie autom. Tieto psi vozím všade, napríklad aj na nákupy, kde na mňa čakajú v aute s pootvorenými oknami. Najprv jazdím tam, kde na psov v aute vidím, neskôr ich nechám v aute samotných, keď idem len na malý nákup. Za čas sa naučia pospať si aj počas môjho väčšieho nakupovania v supermarketoch. V letnom období je však nutné nemať v aute zavreté okná, pretože by sa vozidlo počas niekoľkých minút zmenilo v horúcu pečúcu trúbu a váš pes by mohol prísť o život. Po čase začali mať moje psi cestovanie radi a skôr som musel dávať pozor, aby som nezabudol zavrieť dvere auta. Šli by mi totiž do auta bývať.
Pri cestovaní lietadlom si nájdite recenzie na leteckú spoločnosť, ako zachádza so zvieratami. Často sa môžete dočítať, že niektoré spoločnosti nie sú k psom príliš priateľské, dokonca sú prípady úhynu psov.“
Irena Červeníková, majiteľka e-shopu Iridog.cz:
„Pri cestovaní so psom sa môžeme stretnúť s viacerými situáciami, ktoré by mohli našich miláčikov ohroziť. Asi najčastejšie sú dopravné prostriedky, neprechodné miesta pri výletoch alebo nepochopenie okolitých ľudí. Ak cestujeme napríklad na bicykli, kde hrozí riziko, že nám psík utečie na cestu alebo skočí priamo pod koleso, je dobré mať ho pripútaného v bezpečí klokanky pre psov, alebo v inom prepravnom zariadení. Na výletoch a horských výšľapoch, kde častokrát bývajú aj ostré skalnaté miesta, alebo rozbahnené a klzké úseky, zase hrozí pošmyknutie a poranenie.
Mať svojho miláčika pod kontrolou je potrebné aj v aute, vlaku či MHD. Nie všetci ľudia sú milovníci zvierat a zo strachu by mohol prísť k ujme pes, rovnako ako tak aj spolucestujúci. Je teda praktické takýmto udalostiam predchádzať pomocou tašiek alebo klokaniek pre psov (samozrejme v prípade menších až stredných plemien). Jej optimálnu veľkosť hravo určíme podľa informácií o plemene a dĺžky chrbtice konkrétneho psíka.
Pri cestovaní s miláčikmi by sme si mali samozrejme dávať hlavne pozor na klasické veci ako je dodržanie pitného režimu (dnes sa už dajú zaobstarať cestovné misky na vodu, ušité z nepremokavých textilných materiálov. Sú teda skladnejšie než misky kovové, alebo plastové.).
Ďalej by sme počas horúcich dní mali sledovať, či sa zviera neprehrieva. Niektoré plemená sú chúlostivejšie než iné a potrebujú sa viac chladiť, čo tiež súvisí s vekom. Čím staršieho psíka máme, tým viac by sme ho mali pri cestovaní sledovať a starať sa, aby mu ozaj nič nechýbalo. Tiež by sme mali zvážiť, či je výlet pre psa vhodný a nebude mu naopak nepríjemný. Psa, ktorý nemá rád ľudí, určite nebudeme brať na púť, a takého, ktorý je čerstvo po operácií, určite nebudeme vodiť na náročné prechádzky.“
Žiadne komentáre