V minulých dvoch dieloch seriálu Krok za krokom sme sa pozreli na zoznam výbavy nevyhnutné pre pohodový trek a tiež sme prešli výberom vhodného batohu. Teraz už teda máte určitú predstavu, čo si vziať so sebou a do čoho si všetko zbaliť. V tomto diele si preto ukážeme, ako výbavu pripraviť, nachystať a do batohu naskladať.
Ako vlastné topánky…
Rovnako, ako som náš seriál začal zmienkou o zrejme najvýznamnejšej položke celej výbavy, tiež v tomto dieli získa ono privilégium. Pamätáte si, ktorá to bola? Áno, aj topánky je potrebné na trek dôkladne pripraviť. A to dlho pred putovaním samotným. Zásadné je totiž vyraziť na trek s topánkami dobre vychodenými.
Rozhodne neodporúčam vydať sa na akúkoľvek dlhšiu cestu v nových topánkach, a to z dvoch zrejmých dôvodov: nové topánky sú tvrdé, neprispôsobené nohám a môžu tlačiť. Po druhé nie sú vyskúšané, a môže sa tak u nich prejaviť výrobná chyba. Než ich vezmete na trek, nové topánky preto niekoľkokrát „vyvenčite“. Pred trekom ich nezabudnite skontrolovať (stav šnúrok, podrážky atď.) a dôkladne naimpregnovať. Kožené topánky je možné impregnovať včelím voskom, iné materiály sprejom.
Známosť nielen na jeden trek
To, čo platí pre topánky, ostatne odporúčam aj zvyšku vašej výbavy. Vrchné oblečenie a batoh starostlivo impregnujte a každý kúsok vašej výstroje pred trekom dôkladne vyskúšajte.
Mnohokrát som už videl a sám zažil, ako nejaký nový kus výstroje rýchlo sklamal, alebo sa ukázal nebyť tak praktický, ako sa spočiatku zdalo. Odporúčam teda pred samotným trekom vyraziť na niekoľko kratších výletov, na ktorých otestujete topánky, oblečenie, batoh i vybavenie. S novým vybavením sa tiež naučíte zaobchádzať. To vám potom na túre ušetrí veľa energie a nepríjemností.
Posledná skúška pred štartom
Pred trekom vyskúšajte, či je každý kúsok vášho vybavenia v poriadku: či sa nič nepára, netrhá, či nechýbajú gombík a pod. Túto skúšku však nerobte na poslednú chvíľu, aby ste mali čas vyriešiť prípadné poškodenia, nájsť, nahradiť či dokúpiť zatúlané kúsky výbavy a dôkladne si premyslieť, čo naozaj potrebujete so sebou.
Ideálne je teda začať sa baliť niekoľko dní pred odchodom. Najprv odporúčam vyskladať všetky veci vedľa seba (na stôl, na zem alebo na posteľ). Vďaka tomu budete mať dobrý prehľad o všetkom, čo už máte nachystané a čo doteraz chýba. Uvidíte tiež celkové množstvo vecí, ktoré si chystáte so sebou vziať. Ak budete naopak veci rovno skladať do batohu, prehľad stratíte. Tiež sa budete zbytočne trápiť vybalením v prípade, že sa z nejakého dôvodu rozhodnete niektorý predmet na dne batohu nahradiť.
Toľko, koľko potrebujem
Veci, ktoré si so sebou beriete, by mali byť čo najľahšie. Odstráňte preto zbytočné obaly. Pevné obaly nahraďte napríklad uzatvárateľnými vodotesnými vreckami alebo rôznymi ľahkými cestovnými vakmi (napr. Deuter Zip Pack Lite 2 Kiwi). Všetko berte len v takom množstve, ktoré na treku využijete. Namiesto celej dózy krému, masti, púdru, korenia, čaju a pod. odoberte časť a uložte ju do minimalistického obalu. Všetko pokiaľ možno vodotesne izolujte: od lekárničky, cez jedlo, náhradné oblečenie až po mapy. K tomu môžu skvele poslúžiť vodotesné cestovné vaky.
Prázdne veci (napr. ešus) vyplňte menšími predmetmi. Ak však budete mať plný ešus drobností, pri varení budete riešiť, kam tieto veci dočasne umiestniť. A čo ak ešus zostane vlhký? Drobný predmet má tiež väčšiu šancu sa stratiť. Preto všetky malé kúsky, aj keď je vkladáte do tých väčších, odporúčam vložiť do samostatného vodotesného obalu.
Plnenie batohu
Čo sa týka rozloženia vecí v batohu, všeobecne platí, že ťažšie veci (jedlo, voda) by mali byť umiestnené v hornej časti, zatiaľ čo ľahšie (oblečenie) nižšie. Veci, ktoré budete vyťahovať raz za deň (napr. spacák), môžete uložiť naspodok, kdežto všetko, čo využívate častejšie (napr. bundu, pršiplášť, desiatu), majte hore. Predmety, ktoré potrebujete mať čo najviac po ruke (nôž, lekárnička, fľaša, mapa a pod.), uložte do postranných vreciek alebo do chlopne. Tiež myslite na to, že by krehké predmety nemali byť uložené naspodku.
Pri balení myslite na pravo-ľavú vyváženosť, aby batoh nezaťažoval ramená nerovnomerne a nevychyľoval vás z rovnováhy. Baľte veci s vedomím, že na treku pravdepodobne nebudete schopní všetko poskladať späť ideálnym spôsobom, a veci sa vám tak trochu „nafúknu“. Extra priestor pre dodatočné veci (jedlo, ktoré dokúpite, oblečenie, ktoré v teplejšom počasí zložíte) sa vždy hodí. Všetky veci pokiaľ možno skladajte dovnútra batohu – predmety pripevnené zvonka jednak budú batoh vychyľovať, a za druhé môžete ich ľahšie stratiť, napríklad pri prechode húštinou.
Ďalšie praktické rady, ako sa zbaliť do batohu, nájdete v našej poradni.
Keď máme veci pripravené (či skôr dávno predtým), ponúka sa otázka, či sme pripravení aj my sami? Preto si vo štvrtom diele seriálu Krok za krokom ukážeme, na čo je dobré sa zamerať z hľadiska vlastného fyzického stavu, kondície, schopností a vedomostí. Tak teda za 14 dní dovidenia!
Žiadne komentáre