Témou predchádzajúceho dielu seriálu Krok za krokom bolo chystania, príprava a balenie vybavenia na treking. Dobrá výstroj znamená pol úspechu. Vybavenie je „pomôckou“, ktorá môže zvýšiť vaše pohodlie na treku, šetriť energiou alebo vám pomôcť prekonať prípadné prekážky. Pripravenosť však nie je len o tom, čo si nesiete so sebou. Dôležitý je najmä stav, s ktorým na trek vyrážate.
Nepohodlné, rozpadajúce sa topánky môžu premeniť pochod na galeje. Na druhej strane, ak vaše nohy neprejdú naplánovanú vzdialenosť, ani najlepšie topánky vám nepomôžu. V prípade prvej pomoci nebude lekárnička zrovna k úžitku, keď bude zahrabaná niekde na dne batohu. Teplý spacák vás nezahreje, ak vaše telo nebude pripravené na mrazivú noc. A ani z perfektného batohu nebudete príliš potešení, keď sa bude po celý čas chôdze nakláňať na jednu stranu ako pagoda Huzhu v Šanghaji.
Skúsenosti, vedomosti a fyzická aj duševná pripravenosť môžu do určitej miery vynahradiť zabudnutú alebo nedostatočnou výstroj. Obrátene to však bohužiaľ nefunguje. Poďme si teda ukázať, ako sa na trek môžeme pripraviť.
Choďte, choďte a choďte
Ak máte sedavé zamestnanie, nohy zrejme nebudú príliš zvyknuté na dlhú chôdzu a chrbát na ťažký batoh. Vyraziť na putovanie dlhé desiatky kilometrov, keď vaše každodenná trasa spočíva v chôdzi k autu a od auta, skutočne nie je dobrý nápad. Môže sa prejaviť bolesťou, pľuzgiermi, nestíhaním, alebo dokonca odstúpením z treku či dlhodobejšími zdravotnými dôsledkami (problémy s kolenami, bedrami a pod.). Podobne môže dopadnúť aj váš chrbát, pokiaľ nie je zvyknutý na ťažký batoh.
Preto si pred trekom nájdite čas na tréning. Začnite menšou prechádzkou a postupne pridávajte. Jazdu autobusom, metrom či autom do práce či do školy vymeňte za chôdzu. Urobte si pár celodenných alebo víkendových výletov. Vezmite so sebou všetky veci a vyskúšajte ich. Čoskoro sa dostanete do kondície a na treku vás len tak niečo neprekvapí.
V zdravom tele
Pre toho, kto je zvyknutý spať v mäkkej posteli pod teplou perinou, môže nocovanie vonku znamenať jednu vec: nedostatok spánku. Cudzie prostredie, ruchy prírody, chlad a studený vzduch, tvrdá zem, uzavretosť spacáku… to všetko dokáže vyústiť v jedinú otázku, keď sa slnko vyhupne nad obzor: „Spal som vôbec?“ Aj v tomto ohľade je možné sa pripraviť. Spať s otvoreným oknom, miesto pod perinu si ľahnúť do spacáku, ideálne spať niekoľko nocí na zemi, alebo priamo vonku.
Najefektívnejšou prípravou na chlad je samozrejme otužovanie (sprchou, plávaním, znížením teploty kúrenia alebo postupným odkladaním vrstiev oblečenia), ktoré vás najlepšie pripraví na chlad a zároveň posilní vašu imunitu, aby ste na treku neochoreli. Takto si môžete postupne navyknúť na nepohodlie, vďaka čomu budú noci na treku oveľa výdatnejšie a ľahšie načerpáte potrebnú silu.
Zručnosti
Nezanedbateľnú úlohu hrajú aj vaše znalosti a zručnosti spojené s pobytom v prírode. Iste sa zhodneme na tom, že oheň je praktickým pomocníkom. Ohreje vaše jedlo, keď varič zlyhá alebo vás samotných v chladnej noci, alebo keď budete premočení na kosť. Rovnako tak vysuší vaše mokré veci, poslúži ako signalizačné svetlo alebo dokonca ako ochranný prostriedok. Keď je sucho, urobiť oheň zvládne prakticky každý. Ak ste však skúšali rovnakú činnosť v silnom daždi alebo ostrom vetre, zrejme mi dáte za pravdu, že sa nejedná zrovna o ľahkú úlohu. Tréning a skúsenosti tu nepochybne prídu vhod.
Schopnosť založiť oheň za každého počasia s každým druhom podpálenia a paliva môže byť na treku neoceniteľnou výhodou, zvlášť (ale nie len) v krízových situáciách. Podobne je tomu aj s nocovaním. Ktoré miesto sa hodí na prenocovanie (z poveternostných, záplavových a terénnych dôvodov)? Ako si možno prostredie upraviť, aby bolo pohodlnejšie a lepšie chránilo pred vetrom? Ako vytvoriť kvalitný prístrešok, aby ani v búrke nepremokol alebo sa nerozpadol? Tým zďaleka zoznam užitočných schopností nekončí: môže sa vám hodiť um vytvárania provizórnych nástrojov a opravy poškodenej výstroje, predpovede počasia, znalosť jedlých a liečivých rastlín či húb, zručnosti späté s filtrovaním vody atď. Príroda stále pokladá nové výzvy a v sebarozvoji žiadne konečné hranice neexistujú . Čím viac toho budete vedieť, tým lepšie si na treku pravdepodobne povediete.
Štúdium oblasti
V neposlednom rade si pozorne preštudujte mapy oblasti, do ktorej vyrážate. Zamerajte sa najmä na bezpečnostné a záchytné body (civilizácie, možnosti nocľahu, obchody, vlakové stanice a zastávky), zdroje pitnej vody (odporúčam overiť pitnosť a prietok; v Česku napríklad tu), orientačné body a možnosti úpravy trasy (skrátenie v prípade komplikácií). Samozrejmosťou je tiež preštudovať miestne pomery, zvyky a zákony krajiny, do ktorej sa vydávate.
Nepodceňte ani počasie a zistite si z dôveryhodných zdrojov, s akými podmienkami sa pravdepodobne stretnete. Bude na mieste (ešte) sneh a koľko? Vyrážate počas daždivej alebo suchej sezóny? Aké bývajú priemerné minimálne a maximálne teploty v túto dobu? Čím viac budete vedieť, tým lepšie budete pripravení.
Presnú trasu s termínom cesty potom odovzdajte tretej osobe. Dohodnite sa, že ak sa nevrátite do určitého dátumu, táto osoba iniciuje pátranie. V priebehu cesty tiež môžete posielať správy, že ste dorazili na určité miesta. Pokročilejším variantom, vhodným pre nebezpečnejšie expedície, je dohodnúť si konkrétne body a časy, v ktorých týmito bodmi budete podľa plánu prechádzať. Keď z dohodnutých miest v daných časoch neodvysielajú správu, bude to impulz na pátranie.
Príprava spoločníkov?
Nezabudnite tiež overiť kondíciu, stav výstroje a skúsenosti vašich spolupútnikov. Aj keď vy sami sa pripravíte perfektne, nevhodná obuv, nedostatočná príprava, nefunkčné oblečenie či zlý fyzický stav vašich kamarátov môžu celú výpravu zhatiť. Preto odporúčam pred samotným trekom vyraziť na „skúšobný výlet“. Nielen, že sa vďaka nemu lepšie zohráte, vzájomne „otestujete“ a ujasníte očakávania, ale tiež spoznáte, či a ako si so súputníkmi rozumiete.
A čo bude ďalej?
V seriáli Krok za krokom sme jedlo už spomínali. Doteraz sme si však nepovedali, ktoré je na cesty najvhodnejšie a ako vedieť, koľko si ho so sebou zobrať. Na tému výživy na treku sa teda môžete tešiť v ďalšom, piatom diele, ktorý vyjde opäť za 14 dní. Sľubujem, že bude výživný.
Žiadne komentáre