Lyžiarská sezóna je tu. Málokto ale vie, ako na zjazdovke alebo bežkárskej trase podať prvú pomoc. Rovnako tak si je nie každý istý tým, čo robiť v prípade zranenia seba alebo niektorého člena skupiny na ceste k vrcholu. Ako sa teda v krízovej situácii zachovať?
Vysokohorská túra, prechádzka alebo prevezenie sa na lyžiach v rannom prašane sa môže zvrtnúť v sekunde. A vy budete postavení pred veľkú výzvu – ako pomôcť zranenému a zároveň neohroziť aj seba?
Najúčinnejšia prevencia – poriadne vybavenie
Najzásadnejším pravidlom je nič nepodceniť. A to sa týka hlavne vybavenia. Nikdy totiž neviete, kedy sa pozvoľná cestička zmení na klzký strmý chodník. Zaobstarať si a mať u seba pri športovaní lekárničku, v ktorej bude to najzákladnejšie vybavenie pre ošetrenie, je úplný základ. Pokiaľ si nie ste istí, čo do dobre vybavenej lekárničky patrí, a ako ju vybrať, poradíme vám v článku Ako vybrať a naplniť lekárničku.
V lete ani v zime by ste nemali zabúdať na bundu, čapicu, rukavice a pláštenku, aj vo vyšších polohách vás totiž môže zastihnúť búrka. Dostatok jedla a pitia je samozrejmosť, rovnako ako lieky dennej potreby.
Aj keď sa vám nechce nosiť nič naviac, určite prihoďte do batoha doklady, kartičku zdravotnej poisťovne, cestovné poistenie (pokiaľ trekujete v cudzine), power banku, píšťalku, svetlo a malú lekárničku. Hodí sa aj papierová mapa, občas totiž GPS signál zlyhá, spoľahlivé niekedy nie sú ani turistické značky.
Pred prvou lyžovačkou alebo vstupom na turistickú trasu si zistite číslo na tamojšiu horskú službu. Jednotné telefónne číslo tiesňového volania je 112. Snažte sa nikdy nevyrážať sami.
Keď už sa niečo prihodí
Pravidlo číslo jedna — nedávajte zranenému dole prilbu ani lyžiarky, nedávajte mu napiť. Nikdy ho nenechávajte osamote, pokiaľ nie ste jediný v blízkosti a nemusíte sa vydať pre pomoc. Zistite jeho stav, skontrolujte vedomie a stav dychu, a to nielen pohľadom, ale i dotykom, komunikujte s ním, ak je pri vedomí. Pokiaľ nedýcha, je nutné začať s oživovaním.
Pokiaľ podliehate stresu, môže vám padnúť vhod karta prvej pomoci, na ktorej je v skratke uvedené, ako postupovať pri poskytovaní základnej prvej pomoci. Kartu si možno vytlačiť a vložiť do lekárničky alebo uložiť do mobilu. V prípade núdze môžete v rámci Česka využiť možnosť telefonickej asistovanej prvej pomoci. Čo a ako robiť vám budú krok po kroku hovoriť priamo dispečeri na linke záchrannej služby.
Prvú pomoc môžu uľahčiť taktiež informatívne SOS štítky, ktoré sú už štandardnou súčasťou väčšiny turistických, expedičných a skialpových batohov značiek Deuter a Mammut.
Čo sa týka lyžovania, najčastejším zranením je zlomenina, vykĺbené koleno, vyrazený dych alebo krvácanie z nosa. Zlomenú alebo vykĺbenú končatinu nikdy nevracajte do pôvodnej polohy, len ju šálom priviažte k lyži alebo palici. Vyrazený dych býva symptómom šoku, zraneného preto ukľudnite a zaistite dostatok tepla, napríklad aspoň na chvíľu požičajte svoju bundu.
TIP: Niektoré športové batohy sú vybavené integrovanými pláštenkami a vyberateľnými sedákmi z peny. V núdzi tak môžu aspoň provizórne pomôcť s izoláciou a udržať postihnutého čiastočne v suchu a teple.
Krvácanie z nosa zastavíte predklonením hlavy a stláčaním nosa v asi 10 minútových intervaloch. Niekedy dôjde aj k otvorenej rane, krvácanie zastavujte kusom oblečenia. Nedávajte si dole rukavice, ak ste si nestihli natiahnuť tie gumové z lekárničky, ochránite sa tak pred nákazou. Omrzliny zahrievajte vlastným dychom, omrznuté prsty na rukách uložte do podpazušia.
Ako prvý hľadajte telefón
Ak nie je nutné začať hneď oživovať, zavolajte čo najskôr záchrannú horskú službu. Poskytnite jej čo najpresnejšiu pozíciu, smartfóny vám dokážu súradnice zobraziť. V zle dostupnom teréne na seba upozorňujte píšťalkou (na športových batohoch býva umiestnená najčastejšie na pracke hrudného popruhu) a blikaním baterky. Zranený niekedy ostane ležať za horizontom, potom je nutné zabodnúť na horizont palice do snehu v tvare kríža, aby si ďalší lyžiari dali pozor a nestala sa ešte väčšia tragédia.
Pokiaľ ale nechytáte signál, budete sa musieť vydať pre pomoc peši. Zraneného stabilizujte a vyrazte. Centrály horskej služby bývajú na mape označené červeným krížom.
Pomáhať zranenému turistovi alebo lyžiarovi nie je jednoduché a ubrániť sa stresu a zmätku z toho, že musíte poskytnúť prvú pomoc je snáď ešte ťažšie. Ideálnym riešením je osviežiť si pamäť alebo priamo absolvovať kurz prvej pomoci ešte pred výjazdom na hory či do terénu. Ak sa pripravíte dopredu, určite v takto vypätej situácii nezlyháte!
Zdroj fotografií: pixabay.com
Žiadne komentáre